Postmodern sanat pratikleri bağlamında baudrıllard'ın simülasyon kuramı ve hipergerçekçi resim
Baudrillard's context of postmodern art practices simulation theory and hyperrealistic picture
- Tez No: 828195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN ŞAHMARAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sanat, sosyo-kültürel, ekonomik ve politik alanlarda toplumsal süreci etkileyen bir olgu olarak, Aydınlanma Çağı'nda yaşanan köklü değişimlerle yeniden şekillenmeye başlamıştır. Aydınlanma sonrası gerçekleşen 'Siyasi ve Ekonomik Devrimler', toplumsal yapıyı değiştirmiş, modernizm ile başlayıp günümüze kadar devam eden makineleşme süreci her olguyu 'meta'ya çevirmiştir. Öte yandan endüstriyel toplum bireylere, medya ve kitle iletişim araçları ile yeni kültürel kimlikler yüklemiştir. Çok uluslu şirketler tarafından oluşturulan kitle kültürü, sert piyasa mekanizmasında yeni sanat dalları ve teknikler adı altında standartlaşmaya dönük bir yapı yaratmıştır. Metalaştırılan ve makine üretimi olan sanat ürünleri, seri bir şekilde çoğaltılmış, kolaylıkla sahip olunabilir hale gelmiştir. Kopyaları üretilen sahte eserler, gerçek olanın değerinin yitirilmesine sebep olmuştur. Ancak, bu kopya üretime karşı yeni gerçekçi sanat akımları ve sanatçılar ortaya çıkmıştır. Sosyolog Jean Baudrillard, kopya üretime dair hipergerçekçi akımın temelini oluşturan“Simülasyon Kuramı”nı öne sürmüştür. Hipergerçekçi resim de simülasyon kuramının etkileşiminden yaratılmış, gerçek hayattaki nesneleri veya sahneleri son derece ayrıntılı ve hassas bir şekilde betimleyen bir resim türü olmuştur. Hipergerçekçi resimler, gerçeklikle sanatın sınırlarını bulanıklaştırarak izleyiciyi düşünmeye ve gerçeklik algısını sorgulamaya teşvik etmiştir. Bu tür resimlerdeki ayrıntılar ve gerçekçilik, görsel bir şok yaratarak mesaj iletmek amacıyla kullanılabilmektedir. Tezde araştırmanın içeriğini oluşturan postmodern dönem ve postmodern dönem sanatının genel özelliklerinden bahsedilmiş, bu bağlamda, Jean Baudrillard'ın simülasyon, simülakr ve hipergerçek kavramları üzerinden hipergerçekçi resim sanatı analiz edilmiştir. Hipergerçekçi resmin oluşum süreçleri, ilgili başlıklar altında detaylandırılarak anlatılmıştır. Araştırma geniş bir kaynakça üzerinden irdelenmiş, elde edilen bulgular örnek görsellerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Art, as a phenomenon that influences the social process in socio-cultural, economic, and political domains, began to reshape itself with the profound changes experienced during the Enlightenment era. The“Political and Economic Revolutions”that occurred after the Enlightenment transformed the social structure, and the process of mechanization, starting with modernism and continuing to the present day, turned every phenomenon into a commodity. Furthermore, the industrial society imposed new cultural identities on individuals through media and mass communication tools. Subsequently, mass culture created by multinational corporations established a standardized structure under the harsh market mechanism, under the guise of new art forms and techniques. Art products that were commodified and machine-produced were replicated in a serial manner, becoming easily accessible. The production of counterfeit works, which were reproduced, led to the loss of value in the authentic ones. However, this gave rise to new realistic art movements and artists in opposition to the reproduction. Sociologist Jean Baudrillard put forward the theory of simulation, which forms the basis of the hyperrealist movement, emphasizing the production of replicas. Hyperrealist painting, as a result of the interaction of simulation theory, became a genre that depicts objects or scenes from real life in great detail and precision. By blurring the boundaries between reality and art, hyperrealist paintings encourage viewers to think and question their perception of reality. The details and realism in such paintings can be used to create a visual astonishment or convey a message. The thesis discusses the general characteristics of the postmodern era and postmodern art, which form the content of the research, and in this context, analyzes Hyperrealist painting through Jean Baudrillard's concepts of simulation, simulacra, and hyperreality. The formation processes of hyperrealist painting are detailed under relevant headings. The research is examined through an extensive bibliography and supported with example visuals.