Gibberellik asit (GA3) uygulamasının muzun raf ömrü ve kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Effects of postharvest gibberellic acid (GA3) appliacations on shelf life and quality of banana fruit
- Tez No: 828207
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALİ CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, hasat sonrası Grand Nain muz meyveleri üzerinde gibberellik asitin (GA3) farklı konsantrasyonlarının depolama ve raf ömrünü uzatmak, olgunlaşmasını geciktirmek ve meyve kalitesi üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla 2022 yılında MSKÜ Fethiye Beşkaza Yerleşkesi, Bahçe Bitkileri Bölümü laboratuvarında yürütülmüştür. Muzların hasadı yeşil olum döneminde yapılmış, meyvelerin kaba temizliği yapıldıktan sonra fungusit ile 10 dk yıkanmışlardır. Uygulama kontrol, 50 ppm GA3, 100 ppm GA3, 200 ppm GA3 ve 400 ppm GA3 muamelesi olarak gerçekleştirilmiştir. Her tekerrüre hastalıksız, mekanik zararsız, rastgele 15 meyve seçilmiş ve 15 dk GA3 çözeltisine daldırma ile muamele görmüşlerdir. Daha sonra meyveler 30 dk havada kurutulup, delikli polietilen torbalarla kasalarda oda sıcaklığında muhafaza edilmişlerdir. Meyve kabuğu rengi, meyve eti sertliği, meyve ağırlığı, toplam asit miktarı, suda çözünebilir toplam kuru madde miktarı ve meyve suyu pH'ı analizleri 0., 10., 15., 20., 25. ve 30. günlerde değerlendirilmiş ve verileri girilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar Anova ile varyans analizine tabi tutulup ortalamalar arasındaki fark LSD testi ile belirlenmiştir. Hasat sonrası Grand Nain muz meyvelerine uygulanan GA3 dozlarının kontrol grubuna kıyasla raf ömrünü uzattığı, olgunlaştırmayı geciktirdiği ve meyve kalite özelliklerini arttırdığı sonucuna varılmıştır. Araştırmamız süresince depolama günlerinde, belirli zamanlarda meyvelerin kalite özelliklerini belirlemek için yapılan analizlerde kontrol grubu meyvelerine kıyasla GA3 uygulaması yapılan meyve gruplarında renk değişimi gecikmiş, meyve eti sertliği ve titre edilebilir asit miktarı artmış, daha az meyve ağırlık kaybı gerçekleşmiş, SÇKM ve pH değerlerinde azalma gözlenmiştir. Denememiz de 400 ppm GA3 konsantrasyonuna muz meyvelerinin daldırılması, 10-11 günlük artan raf ömrü ve olgunlaştırmayı geciktirmede daha etkili olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the laboratory of the Department of Horticulture, Fethiye Beşkaza Campus, MSKÜ in 2022 to determine the effect of different concentrations of gibberellic acid (GA3) on Grand Nain banana fruits after harvest to prolong storage and shelf life, delay ripening and determine the effect on fruit quality. Bananas were harvested in the green maturity period, and after rough cleaning of the fruits, they were washed with fungicide for 10 min. The treatments were control, 50 ppm GA3, 100 ppm GA3, 200 ppm GA3 and 400 ppm GA3. In each replicate, 15 disease-free, mechanically harmless, randomly selected fruits were treated by immersion in GA3 solution for 15 min. The fruits were then air-dried for 30 min and stored in perforated polythene bags in crates at room temperature. Fruit peel colour, fruit flesh firmness, fruit weight, total acid content, total water-soluble dry matter content and fruit juice pH analyses were evaluated on the 0th, 10th, 15th, 20th, 25th and 30th days and data were entered. The results obtained from the research were subjected to variance analysis with ANOVA and the difference between the averages was determined by LSD test. It was concluded that GA3 doses applied to Grand Nain banana fruits after harvest extended shelf life, delayed ripening and increased fruit quality characteristics compared to the control group. In the analyses carried out to determine the quality characteristics of the fruits at certain times during the storage days during our research, the colour change was delayed, fruit flesh firmness and titratable acid content increased, less fruit weight loss occurred, SSC and pH values decreased in the GA3 treated fruit groups compared to the control group fruitsIn our experiment, immersion of banana fruits in 400 ppm GA3 concentration was found to be more effective in increasing shelf life and delaying ripening for 10-11 days.