Ağlarda kritik tepe tespiti problemleri üzerine
On the critical node detection problems in networks
- Tez No: 828211
- Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURİYEV, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Doğadaki çok sayıda sistem, bağlantılar (ayrıtlar) aracılığıyla birbirleri ile etkileşime giren elemanlardan (tepeler) oluşan ağ yapıları ile tanımlanabilmektedir. Ağlardaki bazı tepeler diğerlerinden daha büyük öneme sahiptir. Özellikle ağ bağlantılılığı için önemli olan tepelerin bulunması ağ analizinde en çok çalışılan problemlerdir. Bu tepeler Graf Teorisi literatüründe“Kritik Tepeler”olarak bilinmektedir. Kritik Tepe Tespiti Problemleri, ön tanımlı bazı bağlantılılık metriklere göre silinmesiyle ağın bağlantılılığına en çok zarar veren tepelerin kümesini bulmayı hedefleyen optimizasyon problemleridir. Problemin ele alınan farklı bağlantılılık metriklerine göre birçok varyantı mevcuttur. Bu tezde, NP-Zor karmaşıklık sınıfında yer alan kritik tepe tespiti problemi varyantlarından“Bağlantılı Bileşenlerin Sayısının Enbüyüklenmesi (MaxNum)”ve“En Büyük Bağlantılı Bileşenin Enküçüklenmesi (MinMaxC)”problemleri çalışılmıştır. Tez kapsamında, MaxNum ve MinMaxC problemleri için birer algoritma geliştirilip C programlama dilinde kodlanmıştır. Geliştirilen algoritmaların performansları literatürdeki veri setleri üzerinde geleneksel merkeziyet ölçütleri ile kıyaslanarak test edilmiştir. Tezde elde edilen hesapsal sonuçlar geliştirilen algoritmaların özellikle gerçek hayat ağları üzerinde merkeziyet ölçütlerine göre daha iyi performans sergiledikleri göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Numerous systems in nature can be described by network structures consisting of elements (vertices/nodes) interacting with each other through connections (edges). Some nodes in networks are of greater importance than others. Finding the nodes that are essential for network connectivity is one of the most studied problems in network analysis. These nodes are called“Critical Nodes”in the Graph Theory literature. Critical Node Detection Problems are optimization problems that aim to find the nodes whose removal cause the most damage to network connectivity according to predefined connectivity metrics. The problem has many variants according to the considered connectivity metrics. In this thesis, two critical node detection variants, the“Maximization of the Number of Connected Components (MaxNum)”and“Minimization of the Largest Connected Component (MinMaxC)”problems, which are NP-Hard, are studied. Within the scope of the thesis, new algorithms for MaxNum and MinMaxC problems were developed and coded in C programming language. The performances of the developed algorithms were tested on the data sets in the literature by comparing them with traditional centrality measures. The computational results show that the developed algorithms perform better than the centrality measures, especially on real-life networks.