Investigation of the effect of taking together shear and bending deformations of reinforced concrete shear walls in high-rise buildings under horizontal loads
Birlikte almanın etkisinin araştırılması takviyeli kesme ve bükme deformasyonları yüksek binalarda beton kesme duvarları yatay yükler altında
  1. Tez No: 828220
  2. Yazar: SAFA ABDULKAREEM MOHAMMED AL-DULAIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde nüfusları ve şehirleri olarak binalara olan ihtiyaç artmaktadır genişletmek. Deprem gibi doğal afetlerin insan uygarlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Popüler bir deyişten alıntı yapmak gerekirse,“depremler insanları öldürmez; binalar öldürür.”Bunun nedeni deprem ölümlerinin çoğunun binaların çökmesinden kaynaklandığı gerçeği. Binalar çekirdek duvarlar ve / veya kesme duvarları kullanmak gibi sismik aktiviteye dayanacak şekilde tasarlanmıştır, orta derecede bile aşırı sallanmayı önlemek için biraz yanal sertliğe sahip olmalıdır depremler. Bu tezde, hem eğilme hem de kayma deformasyonlarının alınmasının etkisi deprem yükü altındaki betonarme kesme duvarlar dört bölümde incelenir ve analiz edilir her iki yönde (X ve Y) 20 katlı yüksek katlı bir ofis binasının farklı durumları tepki spektrumu dinamik analiz yöntemi ve Erzincan'ın 1992 N-S spektrumları. Kesme duvarları çerçevelerle ve çekirdek duvarlı olanlar incelenecektir. Hesaplamalara göre, kesme duvarı ve çekirdek için kesme kuvvetleri, maksimum yer değiştirme ve maksimum moment arttı, yapının sertliği azaldı. Veriler, kesme deformasyonlarının, eğilme deformasyonlarına kıyasla (kayma deformasyonları olmadan), zaman periyotlarını artırın.
Özet (Çeviri)
The need for buildings is growing in developing nations as their populations and cities expand. Natural disasters like earthquakes can have a negative impact on human civilization. To quote a popular saying,“earthquakes don't kill people; buildings do.”This is due to the fact that the majority of earthquake fatalities result from the collapse of buildings. Buildings designed to withstand seismic activity, such as by employing core walls and/or shear walls, should have some lateral stiffness to prevent excessive swaying even during moderate earthquakes. In this thesis, the effect of taking both bending and shear deformations in reinforced concrete shear walls under earthquake load is studied and analysed in four different cases of a 20-story high-rise office building in both directions (X and Y) using the response spectrum dynamic analysis method and Erzincan's 1992 N -S spectra. Shear walls with frames and those with core walls will be examined. According to the calculations, as the shear forces, maximum displacement, and maximum moment for the shear wall and core increased, the stiffness of the structure decreased. Data shows that shear deformations, in comparison to bending deformations (without shear deformations), increase time periods.