Numerical simulation of different methods for road embankment stabilization
Yol duvarı stabilizasyonu için farklı yöntemlerin sayısal simülasyonu
  1. Tez No: 828221
  2. Yazar: MARWA ABDULKAREEM MOHAMMED AL-DULAIMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHSEN SEYEDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kentsel gelişmenin artması ve yol ağının genişlemesinden sonra, çeşitli inşaat projelerinde kullanılmak üzere mevcut yüzey topraklarının çeşitli yöntemlerle iyileştirilmesi konusunda yeterli bilgi ve birikime sahip olmak İnşaat Mühendisi için vazgeçilmez bir konudur. Zemin iyileştirme teknolojisi en güvenilir ve pratik yollardan biridir. Toprağın direncini, toprak mukavemetini, toprak geçirgenliğini artırmak, ayrıca su emilimini sınırlamak, toprak erozyonunu, su kaybını ve toprak oturmasını kontrol etmek ekonomik olarak uygundur, İnşaat atıkları gibi katı atık malzemeler bu amaç için veya kireç veya çimento olmadan. Çevre üzerinde tehlikeli etkilere neden oldukları için bu atık malzemelerin bertaraf edilmesi önemlidir. Geri dönüşümlü beton agregası RCA ve geogrid malzemelerinin zeminlerin stabilizasyonu için kullanımına ilişkin literatür taraması yapılmış ve burada sunulmuştur. Bu çalışmanın amacı, yol dolgularının stabilize edilmesinde geogrid ve geri dönüşümlü beton agrega (RCA ) performansını sayısal olarak incelemek için toplam yer değiştirme değeri ile düşey yer değiştirme ve yanal yer değiştirmeyi belirlemektir. PLAXIS2D V21 kullanılarak sonlu elemanlar yöntemi ile kararlılık analizi yapılmıştır, bu çalışmada beş tip dizi modellemesi gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, yol dolgusu herhangi bir donatı olmadan stabilize edilmiştir. Sonuçlar programda analiz edilmiştir. Modelleme, diğer dört model için, geogrid, (RCA) geri dönüşüm beton agregası kullanarak güçlendirilmiş dolgu modelinin stabilitesini araştırmak için yapılmıştır. Toprağın en yüksek basınç direncine ve en iyi özelliklerine ulaşmak için toprak ve sonuçları analiz etmek. Bu çalışmanın yanal ve düşey yer değiştirme grafiklerinden elde edilen sonucu, Geri Dönüşümlü agregalı beton ve geogrid modelleri diğer modellere göre daha düşük yer değiştirme göstermiştir. Merkezde geogrid bulunan ve sadece Dolgulu model en kötü davranışı göstermiştir. Geogrid kullanmanın etkisi çok fazla değişiklik göstermez.
Özet (Çeviri)
After the increase in urban development and the expansion of the road network, having sufficient knowledge and information about the various methods of improving the current surface soils for use in various construction projects is an essential issue for a Civil Engineer. The technology for soil improvement is one of the most trustable and practical ways. It is economically viable to increase the resistance of soil, soil strength, soil permeability as well as to limit water absorption, control soil erosion, losing water, and soil settlement, Solid waste materials such as construction waste are used for this intended purpose with or without lime or cement. Disposal of these waste materials is essential as these are causing hazardous effects on the environment. Literature review was undertaken on utilization of recycling concrete aggregate RCA and geogrid materials for the stabilization of soils and same is presented here. The purpose of this study is to determine total displacement value as well as the vertical displacement and the lateral displacement to numerically investigate the performance of geogrid and recycled concrete aggregate (RCA ) in stabilizing road embankments. The stability analysis has been done by finite element method using PLAXIS2D V21 , in this study, five types of sequence modeling were performed. First, the road embankment is stabilized without any reinforcement The results were analyzed in the program, The modeling was for the other four models to investigate the stability of the reinforced embankments model by using geogrid, (RCA) recycling concrete aggregate change their position in the soil and analyzing the results to reach the highest compressive resistance and the best properties of the soil. The result of this study from the lateral and vertical displacement graphs, the Recycled concrete aggregated, and geogrid models showed lower displacement than other models. The model with geogrid in the center and only Embankment showed the worst behavior. The effect of using the geogrid does not depict much change.