Motosiklet kazalarının yeniden yapılandırma metotlarının incelenmesi ve simülasyon tabanlı kaza analiz modelinin oluşturulması
Investigation of motorcycle accident reconstruction methods and creation of a simulation-based accident analysis model
  1. Tez No: 1017153
  2. Yazar: BUSE ONUR İÇÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, motosiklet trafik kazalarının simülasyon temelli yöntemlerle yeniden yapılandırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, motosikletin boylamsal hareketini tanımlayan matematiksel bir dinamik model oluşturulmuş ve MATLAB/Simulink ortamında farklı sürüş ve çarpışma senaryoları analiz edilmiştir. Modelde, hava direnci, yol–lastik sürtünmesi ve sürücü tepki süresi gibi temel parametreler dikkate alınmıştır. Simülasyonlar; itme kuvvetinin kesilmesi, aktif frenleme, sürücü tepki süresindeki gecikmeler, farklı sürtünme katsayıları ve değişen çarpışma açıları için gerçekleştirilmiştir. Elde edilen hız–zaman eğrileri, lastik izlerinden tahmin edilen hız ve durma mesafesi değerleriyle karşılaştırılarak modelin tutarlılığı değerlendirilmiştir. Sonuçlar, sürtünme katsayısı ve sürücü tepki süresinin durma mesafesi üzerinde belirgin etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Çarpışma senaryolarında, çarpışma açısının artmasıyla birlikte boylamsal hız bileşeninin azaldığı ve hız–zaman tepkilerinin farklı karakteristikler sergilediği gözlemlenmiştir. Simülasyon sonuçları, geliştirilen modelin motosiklet kazalarının yeniden yapılandırılmasında kullanılabilir ve güvenilir bir yaklaşım sunduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, trafik kazalarının mühendislik temelli analizine katkı sağlamayı ve motosiklet güvenliğine yönelik değerlendirmeler için sayısal bir araç sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the reconstruction of motorcycle traffic accidents using simulation-based methods is investigated. Within the scope of the study, a mathematical dynamic model describing the longitudinal motion of a motorcycle is developed, and various driving and collision scenarios are analyzed using MATLAB/Simulink. The model incorporates key parameters such as aerodynamic drag, tire–road friction, and driver reaction time. Simulations are conducted for different conditions, including thrust force cut-off, active braking, delays in driver reaction time, varying friction coefficients, and different collision angles. The resulting velocity–time curves are compared with speed and stopping distance estimates obtained from skid mark analysis to evaluate the consistency of the proposed model. The results indicate that both the friction coefficient and driver reaction time have a significant influence on stopping distance. In collision scenarios, it is observed that an increase in collision angle leads to a reduction in the longitudinal velocity component and results in distinct characteristics in the velocity–time responses. The simulation outcomes demonstrate that the developed model provides a reliable and applicable approach for motorcycle accident reconstruction. This study aims to contribute to the engineering-based analysis of traffic accidents and to provide a numerical tool for evaluating motorcycle safety.