COVİD-19 patogenezi ile antikor yanıtı arasındaki ilişki
Relationship Between Covid-19 Pathogenesis and Antibody Response
  1. Tez No: 828231
  2. Yazar: HİLAL DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ AÇAR YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yeni koronavirüs hastalığı ilk olarak Aralık 2019'da ortaya çıktı ve oluşturduğu pandemi halen (Temmuz 2023) devam etmektedir. Pandemi ile birlikte araştırmacılar tarafından bu hastalığı önlemek, anlamak, kontrol etmek ve tedavi stratejileri geliştirmek için gerek sahada gerek laboratuvarda çalışmalar yürütüldü. SARS-CoV-2 enfeksiyon patogenezinin yanında oluşan immün ve antikor yanıtı etkileşimlerinin anlaşılması bu noktada önem arz etmektedir. SARS-CoV-2'nin çoğalması, patogenezi, immünolojisi, immünopatolojisi, bulaşma, klinik seyir, tanı ve tedavisi ile ilgili temel bilgilerin işlenmesinin yanında tezimin amacı kapsamında COVID-19 ile enfekte olan hastalarda, hastalığın akut ve beklenen iyileşme fazından alınan serumlarındaki antikorların hastalık patogenezi ile ilişkisi olup olmadığının ortaya konulması amaçlandı. RT-PCR ile COVID-19 pozitif olarak tanısı konulan hastalar asemptomatik, hafif, orta, ağır ve mortal olarak gruplandırıldı. Komorbiditesi olan hastalar da verilendirildi. Örnekler uygun hacimlerde-80 0C'de depolandı. IgG ve IgM antikor saptama işlemi için Rapid Test, anti-RBD antikor ölçümü için ELISA metotlarından yararlanıldı. 84 hastanın verileri işlendi. Asemptomatik ve hafif seyirli hastalarda anti-RBD bulunurken bazılarında saptanmadı klinikte yatan hastaların hemen hepsinde anti-RBD titreleri yükseldi. Mortal ve yoğun bakım hastalarında da anti-RBD antikor titreleri yükseldi. Sonuç olarak antikor titreleri hastalığın patogenezi ile orantılı olarak artış gösterdi. Ancak anti- RBD antikor varlığı/ titreleri ile iyileşme veya hastalıktan korunma arasında korelasyon yoktu
Özet (Çeviri)
The new coronavirus disease first appeared in December 2019 and the pandemic it created still continues (July 2023). Along with the pandemic, researchers conducted studies both in the field and in the laboratory to prevent, understand, control and develop treatment strategies for this disease. It is important at this point to understand the immune and antibody response interactions that occur as well as the pathogenesis of SARS-CoV-2 infection. In addition to processing basic information about the proliferation, pathogenesis, immunology, immunopathology, transmission, clinical course, diagnosis and treatment of SARS-CoV-2, within the scope of my thesis, the antibodies in the serum of the patients infected with COVID- 19, taken from the acute and expected recovery phase of the disease, It was aimed to reveal whether there is a relationship with the pathogenesis of the disease. Patients diagnosed as COVID-19 positive by RT-PCR were grouped as asymptomatic, mild, moderate, severe and mortal. Patients with comorbidities were also given. Samples were stored in appropriate volumes at -80 0C. Rapid Test was used for IgG and IgM antibody detection and ELISA methods were used for anti-RBD antibody measurement. Data of 84 patients were processed. While anti-RBD was found in asymptomatic and mild patients, it was not detected in some, and anti-RBD titers were elevated in almost all hospitalized patients. Anti-RBD antibody titers were also increased in mortal and intensive care patients. As a result, antibody titers increased in proportion to the pathogenesis of the disease. However, there was no correlation between the presence/titers of anti-RBD antibodies and recovery or disease prevention.