Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi aile hekimliği araştırma görevlisi doktorlarının beslenme ve diyetisyenlere ilişkin bilgi tutum ve davranışlarının saptanması
Determination of the knowledge, attitudes and behaviors of Trakya University Faculty of Medicine Family medicine Research assistant doctors about nutrition and dietitians
  1. Tez No: 828235
  2. Yazar: GİZEM YAVUZ MESTANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. AYDAN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı; önlenebilir kronik hastalıkların giderek artan yükünü hafifletmek için birinci basmakta beslenme ile ilgili müdahaleler hakkında önleyici danışmanlık önündeki engellerin belirlenmesi, koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında multidisipliner ekip içerisinde diyetisyenin tanınması ve öneminin farkındalığını sağlamaktır. Çalışmamız 1 Şubat 2022 – Mayıs 2022 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'ında görev alan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 93 asistan hekim ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak yapılmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı olarak planlanan bu çalışmada veriler; araştırmacılar tarafından hazırlanan, katılımcıların sosyodemografik bilgilerine yönelik sorular ve beslenme, diyetisyen ve ekip çalışması konusunda bilgi, tutum ve davranışlarını tespit etmeyi amaçlayan sorulardan oluşan anket uygulanarak toplanmıştır. Çalışmaya katılan asistan hekimlerin sadece 3'ü (%3,23) mesleki eğitimleri esnasında beslenme eğitimi aldığını ifade ettimiştir. Hekimlerin 35'i (%37,63) daha önce bir diyetisyen ile birlikte çalıştığını belirtmiştir. Katılımcıların sağlık ekibinde yer alacak diyetisyende olmasını istedikleri en önemli özellik 83 (89,35) kişi ile eğitimi yanıtı olmuştur. Medyada yer alıyor olması hiçbir katılımcı tarafından öncelikli tercih nedeni olarak belirtilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine the barriers to preventive counseling about nutrition related interventions in primary care to alleviate the increasing burden of preventable chronic diseases, and to ensure the recognition and awareness of the importance of dietitians within the multidisciplinary team within the scope of preventive health services. Our study was conducted between February 1, 2022 and May 1, 2022 using face-to-face interview technique with 93 resident physicians working in Trakya University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine and who agreed to participate in the study. In this cross-sectional and descriptive study, data were collected by applying a questionnaire prepared by the researchers, consisting of questions about the sociodemographic information of the participants and questions aiming to determine their knowledge, attitudes and behaviors about nutrition, dietitian and teamwork. Only 3 (3.23%) of the resident physicians who participated in the study stated that they received nutrition education during their professional training. Thirty-five of the physicians (37.63%) stated that they had worked with a dietitian before. The most important feature that the participants wanted the dietitian to have in the health care team was education with 83 (89.35%) respondents. Being featured in the media was not stated as the primary reason for preference by any of the participants.