Planda taşıyıcı sistemi düzenli ve düzensiz olan betonarme iki yapının davranışının incelenmesi
Researching the behaviours of two reinforced concrete buildings which have regular and irregular structural systems
- Tez No: 315261
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY AKSU ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, taşıyıcı sistem elemanlarından perdenin plandaki konumunun yapılarda deprem kuvvetleri altındaki davranışa olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda planda perde yerleşimi bakımından biri düzensiz, diğeri düzenli olan iki betonarme yapı ele alınarak deprem etkisi altındaki davranışları incelenmiştir. Çalışmada kullanılacak sistemler perde yerleşimi hariç tüm proje özellikleri aynı olacak şekilde tasarlanmıştır. Çalışmada her iki yapı örneği için eşdeğer deprem yükü yöntemi ve mod birleştirme yüküne göre ayrı ayrı çözümlemeler yapılmıştır. Yapılan çözümlemelerden elde edilen sonuçlar için A1 burulma düzensizliği, B2 komşu katlar arası rijitlik düzensizliği, göreli kat ötelemeleri kontrolleri yapılmış olup, her iki sisteme ait zemin kat kolon ve perde iç kuvvetleri ele alınarak zemin kat donatı hesabı yapılmıştır. Her iki yapı için elde edilen değerler karşılaştırma yollu incelenerek planda perde yerleşimi düzensizliğinin yapının periyodunu, burulma düzensizliğini, iç kuvvetlerini ve donatı maliyetini arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, there were used two similar reinforced concrete buildings, one has a regular structure and the other has irregular structure. The main purpose of this study is to investigate torsional irregularity and earthquake design methods used effects on the results obtained from earthquake analysis of structures. To perform this study, two structures were designed with the same material and structural properties but their shear walls? position in the plan of the structures. By using equivalent seismic load method and mode superposition method the two model were solved at SAP2000. After the analysis was done, relative displacements and the maximum internal forces of ground floor?s columns and shear walls were obtained. Using the maximum internal forces of ground floor?s columns and shear walls, the reinforcement steels of columns, beams and shear walls were chosen. There made a cost analysis for the ground floor?s reinforcement steels. The two system?s results for both equivalent seismic load method analysis and the mode superposition method analysis were compared by each other. The comparison was between their torsional irregularity, their ground floor?s maximum internal forces and the cost of a floor?s reinforcement steels. According to the result of all analysis in this study, it is showed that shear walls position in the plan and the irregularity of the structure increased the period values, torsional irregularity, internal forces of the structure and the cost of a floor?s reinforcement steels.