Kâdî Abdülcebbâr'ın Tesbîtu Delâili'n-Nübüvve adlı eserindeki siyer rivayetlerinin değerlendirilmesi
Evaluating the sirah narratives in Qâdî Abd Al-Jabbâr's Tesbîtu Delâili'n-Nubuwwa
  1. Tez No: 828265
  2. Yazar: BÜŞRA TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM APAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmanın konusu“Kâdî Abdülcebbâr'ın Tesbîtu Delâili'n-Nübüvve Adlı Eserindeki Siyer Rivayetlerinin Değerlendirilmesi”dir. Bu çalışmanın amacı, siyer-i Nebî'yi anlatmak değil, Hz. Muhammed'in (sav) peygamber olduğunu Tesbîtu Delâili'n-Nübüvve adlı eser özelinde delilleriyle ispat etmektir. Nübüvvetin delilleri olan rivayetler Kâdî'nin kendisine göre mantıki bir çerçeve ile oturttuğu ve aklî delillerle izâh edip savunduğu bir içerikten oluşmaktadır. Bu çalışmada giriş, iki ana bölüm ve sonuç bulunmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın tanıtımı mahiyetinde özet bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler araştırmanın konusu, yöntemi, kaynakları ve araştırmaları kapsamaktadır. Aynı zamanda Kâdî Abdülcebbâr ve Tesbîtu Delâili'n-Nübüvve hakkında genel bir bilgi verilmektedir. Birinci bölümde araştırmaya konu olan müellif tanıtılmaktadır. Aynı zamanda Kâdî Abdülcebbâr'ın hayatı, eserleri, yaşadığı dönem ve fikir yapısı ele alınmaktadır. Araştırmanın ikinci ve son bölümünde ise Hz. Peygamber'in (sav) Mekke ve Medine Döneminde iken yaşamış olduğu sîret rivâyetleri ve nübüvvetin delilleri aktarılmaktadır. Bu bölümlerin ardından sonuç bölümüyle çalışma tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to Evaluating The Sirah Narratives İn Qâdî Abd Al-Jabbâr's Tesbîtu Delâili'n-Nubuwwa. The purpose of this study isn't to tell the sirah, that Mohammad is a prophet to prove with evidence. The narrations, which are the proofs of prophecy, consist of a content that Qâdî has established with a logical frame work according to himself and explained and defended with rationalproofs. In this research consists of an introduction,two main chapters and a conclusion. A summary regarding to the presentation of the research is submitted in the introduction. This information includes the subject, method, sources and research of the research. At the same time, general information is given about QâdîAbd Al-Jabbâr and Tesbîtu Delâili'n-Nubuwwa. In the first chapter,toauther who is the subject of the research,is introduced. At the same time, Qâdî Abd Al-Jabbâr's life, Works, period in which he lived and her intellectual structure are discussed. In the second and last part of the research, the narrations and evidence are given of the Prophet's life in Mecca and Medina. The study is brought to completion, there by adding up a conclusion to the end of all the expression.