Kız Üniversite öğrencileri tarafından algılanan anne tutumu ile yeme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between perceived maternal attitude and eating behaviors among female Üniversity students
  1. Tez No: 828295
  2. Yazar: İLAYDA APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL YUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yeme bozuklukları son yıllarda genç ve genç yetişkinler arasında artış göstermektedir. Yeme bozukluklarını etkileyen psikolojik faktörler arasında aile yapısı ve aile içi ilişkilerin etkili olduğu belirtilmektedir. Yeme bozukluğuna sahip bireylerin ailelerinin çocuklarını desteklemediği ve yeterli empati kuramadıkları belirtilmiştir. Ebeveyn tutmlarının ve bunun çocukların gelişimi üzerindeki etkisi uzun yıllardır araştırmacıların ilgisini çeken bir konu olmuştur. Ancak, genç yetişkinler arasında anne tutumu ve yeme davranışları arasındaki ilişkiye odaklanmak nispeten yenidir. Bu çalışma, üniversite öğrencisi kızların algıladıkları anne tutumunu ve bunun yeme davranışları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesinde okuyan 230 kız üniversite öğrencisinden oluşan bir örneklem üzerinde yürütülmüştür. Katılımcılardan, demografik verileri, antropometrik ölçümleri, üç faktörlü yeme davranışları ölçeğini (TFEQ-R21), algıladıkları anne tutumunu (ABTÖ) ve yeme tutum testini (YTT-26) ölçeklerini içeren bir anket doldurmaları istenmiştir. Verilerin analizi SPSS 22 programı kullanılmıştır. Bireylerin %15.2'sinin zayıf, %79.6'sının normal kilolu, %9.6'sı hafif kiloludur. Elde edilerin verilerin sonucunda 22-25 yaşındaki katılımcıların bilişsel kısıtlama ve duygusal yeme düzeylerinin 18-21 yaşındaki katılımcılardan farklı (p0.05). Otoriter tutum algı düzeyi ile kontrolsüz yeme ve yeme tutum bozukluğu arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu analiz edilmiştir. Sonuç olarak anne tutumu kız öğrencinin yeme tutumunda etkili olabilmektedir. Annelere ve kızlara beslenme eğitimi verilerek yeme bozukluklarıının önüne geçilebilir.
Özet (Çeviri)
Eating disorders have been on the rise among teenagers and young adults in recent years. Among the psychological factors affecting eating disorders, family structure and intra-family relationships are reported to be effective. It has been reported that the families of individuals with eating disorders do not support their children and do not have sufficient empathy. Parental attitudes and their impact on children's development has been a topic of interest to researchers for many years. However, the focus on the relationship between maternal attitude and eating behaviors among young adults is relatively new. This study aimed to examine the perceived maternal attitude of female university students and its effect on their eating behaviors. Within the scope of the study, this study was conducted on a sample of 230 female university students studying at Muğla Sıtkı Koçman University Fethiye Faculty of Health Sciences. Participants were asked to fill out a questionnaire including demographic data, anthropometric measurements, three-factor eating behavior scale (TFEQ-R21), perceived maternal attitude and eating attitude test (EAT-26) scales. SPSS 22 program was used for data analysis. 15.2% of the individuals were underweight, 79.6% were normal weight and 9.6% were slightly overweight. As a result of the data obtained, the levels of cognitive restraint and emotional eating of 22-25 year old participants were found to be (p0.05). It was analyzed that there was a low statistically significant positive relationship between the level of perception of authoritarian attitude and uncontrolled eating and eating attitude disorder. As a result, mother's attitude can be effective on the eating attitude of female students. Eating disorders can be prevented by providing nutrition education to mothers and girls.