Bursa ilinde bulunan antrenör ve sporcuların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the healthy lifestyle behaviors of trainers and athletes in Bursa province
- Tez No: 828309
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışma; Bursa ilinde antrenör ve sporcuların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesidir. Çalışmada sporun içinde yer alan ancak iki farklı statüde olan kişilerin sağlıklı yaşam biçimlerine olan düşüncelerini ortaya koyarak alt boyutları da dikkate alınarak ilgili alan literatürüne katkı sağlanması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini Bursa ilinde bulunan 68 antrenör ve 338 sporcu oluşturmuştur. Veriler isimsiz olarak Google Anket üzerinden davet usulü ile gerçekleştirilmiştir. Ankette kullanılan Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları (SYBD) Ölçeği; 1987'de Walker ve arkadaşları tarafından geliştirilmiştir. Bahar ve ark. tarafından 2008 yılında Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II geçerlilik ve güvenirlik çalışması Türkiye de yapılmıştır. SYBD II ölçeği, toplam 52 sorudan oluşmuştur. 6 alt boyutu vardır. Ölçekteki sorular, bireylerin sağlıklı yaşam biçimi ile ilişkili olarak sağlığını geliştiren davranışlarını ölçmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study is the evaluation of the healthy lifestyle behaviors of trainers and athletes in Bursa. In the study, it is aimed to contribute to the related field literature by revealing the thoughts of people on healthy lifestyles, who are in sports but with two different statuses, taking into account their sub-dimensions. Materials and Methods: The sample of the study consisted of 68 trainers and 338 athletes in Bursa. The data were collected anonymously via a Google Survey by invitation method. Healthy Lifestyle Behaviors (HLB) Scale was developed by Walker et al. in 1987. Bahar et al. The validity and reliability study of the Healthy Lifestyle Behaviors Scale II was conducted in Turkey in 2008. SYBD II consisted of 52 questions in total. It has 6 sub-dimensions. The questions in the scale measure the health-promoting behaviors of individuals in relation to a healthy lifestyle.