Bursa bölgesi spor tesislerinde etkinlik sorunu.
  1. Tez No: 32544
  2. Yazar: ATİLLA İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER PARASIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada spor teslislerinin hangi oranda etkin kullanıldığı ve bunu etkileyen faktörler ile bu faktörlerin etki oranlan araştırıldı. Çalışma kapsamına Bursa merkezde ve Uludağ'da bulunan 56 spor tosmi alındı. Spor tesislenin etkin kullanılıp kullanılmadığını belirleyen 1. Sosyal Anket Formu; sezon öncesi, sezon içi ve sezon sonrası olmak üzere üç kez, buna etki eden faktörler ve bu faktörlerin ne oranda etkilediğini belirleyen 2. Anket Formu ise bir kez uygulandı. Spor tesislerinin etkin kullanımını belirlemek amacıyla aşağıda belirlenen çalışmalar yapıldı. 1 - Spor tesislerinin yıllık çalışma sürelerinin araştırılması, 2 - Spor tesislerinin günlük çalışma sürelerinin araştırılması, 3 - Hafta içinde çalışmadığı gün sayısı, 4 - Bir yıllık çalışma süresi içindeki çalışma kapasitesi, 5 - Bir yıllık süre içindeki çalışma kapasitesi, 6 - Olabilecek kapasite artışı, 7 - Kapasite artışının sonucu spor yapan kişi sayısındaki olabbilecek günlük artış, Spor tesislerinin kullanımını etkileyen faktörleri ve bunların tesis işletim kapasitesini hangi düzeyde etkilediğini belirlemek amacıyla aşağıdaki konularda araştırma yapıldı. 1 - Spor tesislerinin personel sayısının araştırılması, 2 - Tesiste bir antrenman süresinde maksimum çalışabilecek sporcu sayısının saptanması,3 - Başka kuram ve kuruluşlarla ortak çalışma durumlarının belirlenmesi, 4 - Tesisin günlük ve yıllık çalışma sürelerinin araştırılmağı, 5 - Tesisde farklı spor branşı ve tesislerin araştırılması, 6 - Tesisin ulaşım, kirli hava ve sesten etkilenme durumunun araştırılması, 7 - Tesisde sporcuların bekleme ve dinlenme yerlerinin araştırılması, 8 - Tesisin WC-Pisuvar, ve araba park yerlerinin araştırılması, 9 - Tesisin su kaynağı ve sağlık hizmetlerinin araştırılması, Araştırmamızda uygulanan sosyal anket formları, 56 spor tesisinde görev yapan idareci, antrenör, ant. yardımcısı, teknik eleman, temizlikçi ve beden eğt. öğretmenlerinden oluşan 400 kişiye uygulandı. Çalışma sonucunda, Bursa Merkez ve Uludağ'da bulunan spor tesislerinin, genel ortalama alındığında kapasite kaybının % 67 olduğu saptandı. Aynı özelliğe sahip spor tesislerinin ayrı ayrı ortalaması alındığında; 1 - Kapalı spor salonlarında % 55, 2 - Açık yüzme havuzlarında % 71, 3 - Tenis kortlarında % 53, 4 - Kayak spor tesislerinde % 81, 5 - Halı futbol sahalarında % 61, 6 - Özel Spor Merkezlerinde %77,5 şeklinde bulundu. Spor tesislerinin çalışma kapasitesini doğrudan ilgilendiren özelliklerle buna etkisi olabilecek aktörler karşılaştırıldığında tümü arasında farklı düzeylerde de olsa ilişki olduğu görüldü ve tesislerin kapasitelerini kullanımları üzerine bu aktörlerin etkili oldukları belirlendi Anahtar kelimeler : Spor Tesisleri - Optimum Kapasite- Kapasite Kullanımında Etkili Faktörler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ih this study we exammed to what extent sports facılıtes are efficiently utilised, what factors influence this utilization, and the influenca percentage of fee factors within the seoge of this study were included 56 sports faculties m the city of Bursa and at Uludağ. We administered two guestionnaries: The former, which was designed to determine whether sports facilities are used efficiently, was administered there times: pre-season, in-season and post season and the latter, designed to determine the factors influencing this and to what extent these factors were influential, was administered only once. The following studies were carried out in an attempt to determine fee efficient use of sports facilites: 1. Annual active periods, 2. Daily active time, 3. Off» days within the week, 4. Utilization capacity within an annual active period, 5. Optimum utilization capacity if active allyear round, 6. Possible capasity inrease, 7. Daily increase in the number of people practising sports as a result of cpacity increase. The following studies were carried out in order to determine the factors influencing the use of sports facilities and the extent of this influence: 1. Increase in the number of personnel employed in sports facilities,2. Determiflinig maximum number of afeletes to train in a given period in the facility, 3. Cooperation with other institutions and orgnizationg, 4. Determining daily and yearly active periods of the facility, 5. Determining different sports branches and corresponding utilities, 6. To fee esctent fee facility is influenced by accessibility, our pollution, and noise, 7. Waiting rooms and recreation facilities, 8. Availability of WC-reservois, and parking lots, 9. Water need and health services. These questionnaires were administered to 400 people consisting of managers, trainers, trainer assistants, tecnicai personnel, janitors and physical training teachers employed in these facilities, As a result we observed feat fee sports facilities situated at Uludağ has 67 % capacity loss on fee average. When fee average is teken for sports facilities wife fee same features, fee capasity loss is as follows: 1. 55 % for indoor sports facilities, 2. 71 % for outdoor (open) swimming pools, 3. 53 % for tennis courts, 4. 81% for ski facilities, 5. 61 % for carpeted football pitches, 6. 77.5 % for private sports centres. Correlatious were observed, though at different levels, when fee features related directly to optimum capacity of fee sports facilities and fee factors possibly having an effect on them were compatred also, we abserved feat these factors influenced fee utilization of these facilities.