Yapay zekâ teknikleriyle mekâna ve zamana göre giysi kombinasyonlarının yapılması
Making clothing combinations according to place and time with artificial intelligence techniques
- Tez No: 828316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bilgisayar görüşü, makine öğrenimi ve yapay zekânın hızlı gelişimini çevrimiçi satın alma platformlarına yönelik artan ihtiyaçla birleştirmek, moda sektörü için muazzam bir fırsat oluşturmuştur. Sonuç olarak, sanal deneme ve moda sentezi gibi modern moda ile ilgili uygulamalar üzerinde çeşitli küresel araştırmalar yürütülmektedir. Bununla birlikte, endüstrinin hızlı gelişimi, stil tahmini ve moda reçetesi için resim analizi, işleme, sınıflandırma ve bölümlendirmeyi zorunlu hale getirmiştir. Moda perakendecileri başta olmak üzere moda alanında her kesim için yapay zekâ uygulamalarının popülaritesi artmaktadır. Bu çalışmada, moda alanında yapay zekâyı kullanmak için yenilikçi bir tekniği açıklamak amaçlanmaktadır. Çalışmanın temel yaklaşımı, giysi niteliklerini çıkarmak ve giysi türünü ve stilini belirlemek için yapay zekâ ve yapay görme uygulamasına dayanmaktadır. Bu sayede, bireye belirli bir stilin yanı sıra belirli bir coğrafi bölge ve iklimdeki özel stillerin bir arada sunulması mümkündür. Bilgisayarlı Görü (CV), Makine Öğrenimi (ML) ve Yapay Zekâ (AI) burada yardımcı olmak için devreye girmektedir. Bu yenilikçi teknolojiler gelecekte, moda alanını her zamankinden daha fazla etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
Combining the rapid development of computer vision, machine learning, and artificial intelligence with the growing need for online buying platforms has created an enormous opportunity for the fashion industry. As a result, several global researches are being conducted on modern fashion-related applications such as virtual try-on and fashion synthesis. However, the rapid development of the industry has made image analysis, processing, classification, and segmentation mandatory for style prediction and fashion prescription. Artificial intelligence applications are growing in popularity for all segments of the fashion industry, especially fashion retailers. This paper aims to describe an innovative technique for using artificial intelligence in the field of fashion. The basic approach of the study is based on the application of artificial intelligence and machine vision to extract garment attributes and identify garment types and styles. In this way, it is possible to offer the individual a combination of a particular style as well as the specific styles of a particular geographical region and climate. This is where Computer Vision (CV), Machine Learning (ML), and Artificial Intelligence (AI) come in to help. In the future, these innovative technologies could impact the fashion space more than ever before.