Endotrakeal aspirasyon işlemi uygulanan çocuklarda anne sesi ve müzik girişiminin ağrı, konfor ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of maternal voice and music interference on pain, comfort and physiological parameters in children who had endotracheal aspiration procedure
- Tez No: 828317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN ÇEVİK GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, çocuk yoğun bakımda endotrakeal aspirasyon işlemi uygulanan çocuklarda anne sesi ve müzik girişiminin ağrı, konfor ve fizyolojik parametreler üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize olmayan, kontrol gruplu deneysel tasarım olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Eylül 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesi çocuk yoğun bakım kliniğinde endotrakeal aspirasyon işlemi uygulanan çocuklar, örneklemini ise araştırma tarihleri arasında araştırmaya alınma kriterlerini sağlayan, endotrakeal aspirasyon işlemi uygulanan 84 çocuk (kontrol grubu, n=30; müzik grubu, n=30; anne sesi grubu, n=24) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında çocuğu tanıtan bilgilerinin kaydedildiği“Çocuğu Tanımlayıcı Bilgi Formu”, deney ve kontrol gruplarının işlem öncesi, sırası ve sonrasıdaki fizyolojik parametre değerinin (kalp hızı, solunum hızı, oksijen satürasyonu, sistolik/diyastolik kan basıncı) kayıt altına alındığı“Fizyolojik Parametreler Takip Formu”, sıkıntı/rahatlık ve sedasyon değerlendirmesi için“Konfor Skalası”, ağrı düzeyinin değerlendirilmesi için“FLACC Ağrı Ölçeği”kullanılmıştır. Nicel değişkenlere ilişkin grupların homojenliğini belirlemek için katetorik değişkenlerde ki-kare testi, sürekli değişkenlerde anova testi kullanılmıştır. Gruplararası karşılaştırmalar tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Çoklu karşılaştırma da post-hoc testi, tekrarlanan ölçümlerin değerlendirilmesinde ise tekrarlanan ölçümlerde varyans analizi ve karışık anova uygulanmıştır. Veriler p0.05). FLACC ağrı ölçek puan ortalamalarının her grup için işlem sırasında diğer işlem zamanlarına göre daha yüksek olmasına rağmen müzik girişimi ve anne sesi grubunda kontrol grubuna göre daha düşük olduğu bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a non-randomized, control group experimental design to evaluate the effect of maternal voice and music intervention on pain, comfort and physiological parameters in children undergoing endotracheal aspiration procedure in pediatric intensive care unit. The population of the study consisted of children who underwent endotracheal aspiration at the pediatric intensive care clinic of the a training and research hospital affiliated with the Istanbul Provincial Health Directorate between September 2022 and June 2023, and 84 children (control group, control group) who met the criteria included in the treatment data at their centers and underwent endotracheal aspiration. n) =30; music group, n=30; mother voice group, n=24) was created.“Child Descriptive Information Form”in which information about the child was obtained,“Physiologic Parameters Follow-up Form”in which physiologic parameters (heart rate, respiratory rate, oxygen saturation, systolic and diastolic blood pressure) of the experimental and control groups pre, during and post-procedure were recorded,“Comfort Scale”for distress/comfort and sedation assessment,“FLACC Pain Scale”for the assessment of pain level were utilized for data collection. In order to determine the homogeneity of the groups for quantitative variables, the chi-square test was conducted for categorical variables and the anova test was conducted for continuous variables. Intergroup comparisons were evaluated by one-way analysis of variance. The post-hoc test was utilized for multiple comparisons, and repeated measures analysis of variance and mixed anova were employed in the evaluation of repeated measures. Data were evaluated at p0.05). Although FLACC pain scale mean scores were higher during the procedure compared to other procedure times for each group, they were determined to be lower in the music intervention and maternal voice group compared to the control group (p0.05).