Okul öncesi öğretmenlerinin öz yeterlik düzeyleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool teachers' self-efficacy levels and problem solving skills
- Tez No: 828318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERMİN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin öz yeterlik düzeylerinin belirlenmesi ve öz yeterlik düzeyleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma nicel bir araştırma olup ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Diyarbakır ili merkez ilçe okullarında görev yapan 325 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilen, Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Problem Çözme Envanteri”ve Tcshannen–Moran ve Woolfolk–Hoy (2001) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Çapa, Çakıroğlu ve Sarıkaya (2005) tarafından yapılan“Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS analiz programı kullanılarak bulgulara ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda; okul öncesi öğretmenlerinin öz yeterlik düzeylerinin orta düzeyde olduğu ve öz yeterlik düzyelerinin onların yaş, eğitim durumu ve mesleki kıdem, çalıştıkları kurum türü ve sınıfta bulunan çocuk sayısı değişkenlerine göre tüm alt boyutlarda anlamlı farklılaşma tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin öz yeterlik düzeyleri ile problem çözme becerileri arasında orta düzeyde negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between preschool teachers' self-efficacy levels and their problem solving skills according to the variables. The research is a quantitative research and it is in the relational screening model. The study group of the research consists of 325 pre-school teachers working in the central districts of Diyarbakır province in the 2020-2021 academic year. The“Problem Solving Inventory”developed by Heppner and Petersen (1982) and adapted into Turkish by Şahin, Şahin and Heppner (1993) and“Teachers' Self Efficacy Scale”developed by Tcshannen-Moran and Woolfolk-Hoy (2001), and adapted into Turkish by Capa, Çakıroğlu and Sarıkaya (2005) are used as data collection tools. Spss analysis program is used in data analysis. As a result of the research; it has been determined that the self-efficacy levels of preschool teachers are at medium level and there is a significant difference in all sub-dimensions of self-efficacy levels according to their age, educational status and professional seniority, the type of institution they work and the number of children in the classroom. In addition, it has been concluded that there is a moderately negative and significant relationship between teachers' self-efficacy levels and their problem-solving skills.