Malpraktis davaların hekim motivasyonu ve tükenmişlikile ilişkisi: Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarıörneği
The relationship of malpractice lawsuits with physician motivation and burnout: The case of gynecologists and obstetricians
  1. Tez No: 828329
  2. Yazar: EMEL BÜYÜKHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Malpraktis,Latince ''male“ ve ”prakxis“ kelimelerindenden türemiş olan Türkçe ifadesi ile ”Tıbbi kötü uygulama" anlamına gelmektedir. Sağlık çalışanlarının yapması gereken müdahaleyi kusur ve ihmal sebebiyle gerekli olmayan tanı ve tedaviyi uygulaması veya hatalı uygulama yapması sonucu tedaviyi alan bireyin istenilmeyen şekilde zarar görmesi olarak da ifade edilebilir. Sağlık personelinin doğru ve hatasız şekilde çalışıyor olmasına rağmen bu tür hatalı uygulama yapma ihtimali her zaman vardır. Bu sebeple; malpraktis ile karşı karşıya gelen hem hastaların hem de hasta yakınlarının hukuki yollara başvurma hakkı bulunmaktadır. Bu çalışma son yıllarda giderek artan Malpraktis davalarının hekimlerin üzerinde yarattığı motivasyon ve tükenmişlik üzerine etkilerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışma evrenini ülkemizde Saǧlık Bakanlığı Hastaneleri, Özel Hastane ve mesleklerini serbest hekim olarak icra eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları oluşturmaktadır. Çalışmada anket tekniğinden faydalanılmıştır. Çalışma örneklemini 390 Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı oluşturmaktadır. Anketler online ortamda gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; katılımcıların %51,4 Malpraktis davalarıyla karşı karşıya kalmış, %46,0'ının ise idari soruşturma geçirdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca çalışma sonucunda literatüre uyumlu olarak iki değişken arasındaki korelasyon katsayıları ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. İş Motivasyonu ile Tükenmişlik arasında negatif yönde ilişki olduğu görülmektedir. Standart regresyon katsayısına göre Tükenmişlik değişkenindeki 1 birim artışın İş Motivasyon değişkeninde 0,657 birim düşüşe neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Malpraktis means“medical malpractice”with the Turkish expression derived from the Latin words“male”and“prakxis”. It can also be expressed as the undesirable harm of the individual who receives the treatment as a result of applying the diagnosis and treatment that is not necessary due to faults and negligence, or making the wrong application. Despite the fact that healthcare personnel are working correctly and without errors, there is always the possibility of making such misapplications. Therefore; Both patients and their relatives who are faced with malpractice have the right to take legal action. This study was carried out in order to reveal the effects of Malpractice lawsuits, which have increased in recent years, on the motivation and burnout of physicians. The study population consists of Ministry of Health Hospitals, Private Hospitals and Obstetricians and Gynecologists who practice their profession as self-employed physicians in our country. Questionnaire technique was used in the study. The study sample consists of 390 Gynecologists and Obstetricians. The surveys were conducted online. According to the research results; It was observed that 51.4% of the participants faced malpractice lawsuits and 46.0% of them had administrative investigations. In addition, as a result of the study, the correlation coefficients between the two variables were found to be statistically significant in accordance with the literature. It is seen that there is a negative relationship between Job Motivation and Burnout. According to the standard regression coefficient, 1 unit increase in the Burnout variable is expected to cause a 0.657 unit decrease in the Job Motivation variable.