Kronik pelvik ağrı sendromlu hastalardainterlökin-10 ve mangan-süperoksit dismutaz genpolimorfizmi
In patients with chronic pelvic pain syndromeinterleukin-10 and manganese-superoxide dioxidase genepolymorphysis
- Tez No: 828328
- Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL ERGENEKON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş: Prostatit 50 yaşından küçük erkeklerde en sık, 50 yaşından sonra da benin prostat hiperplazisi (BPH) ve prostat kanserinin ardından 3. en sık tanı konulan ürolojik hastalıktır. Bu yüksek insidansına rağmen hastalığın etyoloji ve patofizyolojisi net olarak ortaya konulamamıştır.Biz bu çalışmada Kronik Pelvik Ağrı Sendromu'nun (KPAS) oksidatif stres ile olan ilişkisini ve kontrol grubuyla KPAS hastalarının subgruplarının antioksidant enzim-sitokin düzey farklılığını araştırdık. Yöntem ve Gereç: Mart 2003-Ocak 2006 tarihleri arasında prostatit tanısı konulan 84 hasta ve kontrol grubu olarak da 40 gönüllü sağlıklı erkek çalışmaya alındı. 12 hasta çalışmaya dahil edilme kriterlerine uymadıklarından çalışma dışında bırakıldılar. Hasta ve kontrol grubundaki kişilerden serum ve semen örnekleri alınarak İnterlökin10 (IL-10) ve Mangan süperoksit dismutaz (Mn-SOD) düzeyleri ve DNA'ları izole edilerek gen polimorfizmleri incelendi. Bulgular: KPAS hastalarının 30'u tip 3a, 42'si ise tip 3b idi. IL-10 GCC genotipi (IL10-1082) tip 3a prostatit hastalarında tip 3b ve kontrol grubuna nazaran daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Prostatitis is the most common urological disorder of the male population under 50 years old, and the third most common one after the BPH and Prostate cancer older than 50 years old. Although the high incidence of this disease, its etiology and pathophysiology are not clear.In this study we aimed to evaluate the relationship between CPPS and oxidative stress and the difference of antioxidant enzyme-cytokine levels among the control group and the subgroups of CPPS patients. Material&Methods: Between March 2003-January 2006 84 patients who were diagnosed as prostatitis and 40 healthy men as voluntary were included to the study. 12 patients had been excluded because they didn't meet the inclusion criteria. Serum and semen samples had been taken from the control group and patients. Interleukin-10, Mangane superoxide dismutase levels and gene polymorphisms of isolated DNA's were evaluated. Results: Thirty of the CPPS patients were type 3a and 42 of them were type 3b.