Cinsiyet değişikliği ameliyatlarındaki hukuki sorunlar
  1. Tez No: 115075
  2. Yazar: ÖMER GÜLMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE BAFRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
116 7. ÖZET Transseksüalizm esas olarak kişinin biyolojik cinsiyet özelliklerine aykırı olarak kendini karşı cinsten biri sayması ya da algılamasıdır. Transseksüalizm kavramını ilk defa 1953 'de Benjamin,“kadın ve erkekte karşı cinste olma isteği ve bu isteğin cerrahi tedavi ile sonuçlanmasına kadar gidilmesi”olarak tanımlamıştır. Transseksüalizm vakalarında cinsiyetin biyolojik bileşeninde esas olarak ve genellikle sorun yoktur. Sorun cinsiyetin psikolojik bileşenindedir. Özetle kişide cinsel kimlik bozukluğu söz konusudur. Cinsiyet değişikliği ameliyatları transseksüalizmin tedavi yolu olarak tercih edilen bir plastik cerrahi operasyonudur. Cinsiyet değişikliği ameliyatı zor ve pahalı bir ameliyattır. Sonuçlan itibariyle de çok ağırdır. Geri dönüşü yoktur ve hastanın bazı organlarından kalıcı şekilde mahrumiyeti ile sonuçlanmaktadır. Eğer ön hazırlık ve teşhis safhasında yeterli özen gösterilmezse risk de yükselecektir. Bazı transseksüeller için değişim ameliyatı hayat kalitesini arttırarak ve devamlı duyulan ıstırabı dindirerek izlenen prosedürün doğru olduğunu kanıtlar. Ancak bazen de böyle bir müdahale kişiyi sadece masrafa sokmakla kalmayan, akraba arkadaş ve çocuklardan ayrılmanın sarsıntısını yaşatan; aynı zamanda izlenmesi gereken cerrahi ve hormonal prosedürün tehlikesine maruz bırakan ölümcül bir hata olabilir. Karşı cinsiyetin hayat rolüne yetersiz hazırlanış ve ulaşılmaz hayallerle dolu tıbbi yalanlar, intihara teşebbüsü hızlandırabilir ya da uygulanan tüm prosedürün tam tersini yapmayı gerektirebilir. Tüm dünyada kabul edilen ilkeler ışığında transseksüalizmin tanısının iyi yapılması, hazırlık sürecinin asla ihmal edilmemesi gerekir. Bu kapsamda transseksüaliteye benzerlik gösteren olgular olarak homoseksüellerin ve transvestitlerin kesinlikle ameliyat edilmemeleri gerekir. Günümüzde gelişmiş batı ülkelerinde yapılan cerrahi girişimler için yaygın başvuru kaynağı olan“Herry Benjamin International Gender Dysphoria Association (HBIGDA)”standartlarına uyulmalıdır. Ülkemizde bu konuda önceleri bir yasal boşluk var iken 3444 sayılı kanun ile Medeni Kanunun 29ncu maddesine eklenen bir fıkra ile cinsiyet değişikliğinin yolu açılmıştır. Ancak bu düzenleme oldukça yetersiz ve yanlıştır. Medeni Kanun değişiklik tasarısında kısmen eksikliklerin giderilmesi teklif ediliyor ise de bu konunun izlenecek prosedürü tam olarak gösterecek özel bir kanunla düzenlenmesi gerekir. Sözü edilen yasal boşluk nedeniyle meslek ahlakı ve kurallarını hiçe sayan kimi hekimler yüksek ameliyat ücretlerini alabilmek için bazen gerekmediği halde cerrahi müdahale yapmakta, transseksüel olduğunu iddia eden kişiler yanlış yönlendirilmektedir. Uygulamada açılan davalar nedeniyle kimi zaman homoseksüellerin de ameliyat edildiği vakalara rastlamaktayız.117 Bu nedenle tanı ve tedavi ilkeleri kapsamlı şekilde belirlenmeli, uzun, zahmetli ve pahalı olan bu prosedürü izlemek ve denetlemekle görevli tedavi üniteleri kurularak beceriksiz ve art niyetli ellerin hastaların vücut bütünlüğü ile oynamasına izin verilmemelidir. Aynı zamanda izinsiz ve yasal prosedürü yerine getirmeden cerrahi müdahalede bulunan hekimler için de çeşitli yaptırımlar getirilmeli, bu kapsamda en azından Tıbbi Yanlış Uygulama (Tıbbi Malpraktis) Yasası derhal çıkarılmalıdır. Böylece farklı kanunlar içinde dağınık olarak yer alan hükümler bir araya toplanmış olacaktır. Bu özel durum için ayrı bir ceza hükmü dahi öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
118 ABSTRACT Transsexuality is mainly to count or perceive oneself as someone from the opposite sex in contrary to his/her biological sexual properties. Benjamin, in 1953, defines transsexuality as the desire for being the opposite sex in man and woman, and going under surgical operation for satisfaction of this desire. In transsexuality cases, there is mainly and generally no problem with the biological component of the sex. The problem is with the psychological component. In summary, a disorder of sexual identity is the matter. Sex change operations are plastic surgery operations that are preferred to treat transsexuality. Sex change operation is difficult and expensive. The price is painstaking. It is irreversible and results in the permanent deprivation of some organs of the patient. The risk will increase if sufficient concern is not taken in diagnosis and preop stage. Sex change operation, increasing life quality and relieving the constant pain, proves that the procedure followed is correct for some transsexuals. But sometimes such an intervention may be a fatal error not only spending a person a lot of money but also making a trauma of leaving from relatives, friends and children and exposing to the surgical and hormonal procedure that must be followed. Insufficient preparing for the role of life for the opposite sex and medical lies filled with dreams that cannot come true may speed the suicide attempt or may require the opposite of the applied procedure. The diagnosis of transsexuality should be made well and preperation stage should not be neglected under the standards accepted all over the world. Thus, homosexuals and transvestites, having similar features as in transsexuality, should not be operated at all. Surgical interventions should be made in accordance with“Herry Benjamin International Gender Dysphoria Association (HBIGDA)”standards which is a common reference source in developed western countries today. In our country there was a legal incompetence abou this subject before but after law No3444 was added and a change in 29th item of Civil Law sex change was accessable. But this arrangement is very insufficient and wrong. Although in the proposal for Civil Law change the insufficiency is offered to be relieved to some extent, this should be arranged with a private law that will guide the procedure in this subject to be applied. Because of the legal competence told, some physicians who ignore medical ethics and regulations make operations even not necessary to get the high operation fees and the persons who claim to be transsexual are oriented in a wrong way. We meet cases in which homosexuals are operated sometimes when prosecutions occur during the practice. Thus, diagnosis and treatment principles should be determined comprehensively; unskilled and malevolent persons should not be allowed to damage the physical integrity of patients by establishing119 treatment units that will watch and check this long, arduous and expensive procedure. Also there should be some punishment for physicians who do not operate permissively or according to legal procedure to be made, so at least Medical Malpractice Law should be made urgently. This way, the items which are diffusely arranged in laws will be gathered. Even a private sentence predication can be made.