İslam hukukunda semen-kıymet ayrımı
Ditinction of saman and qiymah in Islamic jurisprudence
  1. Tez No: 828342
  2. Yazar: SADİYE ÇALKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL AYBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İslam hukuku geniş bir coğrafyada ve uzun yıllar içinde gelişmiş zengin bir literatüre sahiptir. İslam hukukunun sahip olduğu bu zengin muhteviyatın derinlemesine kavranması ve daha iyi anlaşılması fıkıh ilminin temel kavramlarının anlaşılmasına bağlıdır. Bu bağlamda çalışmada semen ve kıymet kavramları klasik fıkıh literatürü çerçevesinde ele alındı. Çalışmada semen Hanefî literatüründe alışverişlerde satılan malın karşılığında verilen edim anlamında ıstılahî anlamıyla ele alınırken, kıymet ise malların satış bedelinden bağımsız olarak piyasadaki gerçek değeri anlamındadır. Bu çalışmanın amacı semen ve kıymet kavramlarını özellikle muâmelât konuları içerisinde incelenerek aralarındaki bağlantının ortaya konulmasıdır. Bu nedenle kavramların literatür içinde terminolojik olarak anlam çerçevesinin tespitine ve füru-u fıkıh mesâili içerisinde nasıl işlendiğinin belirlenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Islamic jurisprudence has ruled a vast geography over centuries and produced a very robust literature. A comprehensive understanding of this rich scholarship necessitates conceiving the fundamental concepts of fiqh. In this context, this study examines the terms of saman and qiymah within their real context of classical fiqh literature. In this study, saman is conceived as the consideration that bilaterally determined to exchange for the sold good in the sale, while qiymah means the market value of any good irrespective of its sale price. This study aims to examine the concepts of saman and qiymah, especially within the chapters of muâmalât, and to clarify the distinction between them. For this end, it attempts first to determine the terminological meaning of both concepts in the literature and to show how they are dealt with in the related issues of füru' al-fiqh.