1980 sonrası Türkiye'de finansal liberalleşme ve ekonomik büyüme ilişkisi
The relationship of financial liberalization and economic growth in Turkey after 1980
- Tez No: 828341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CEM ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
1980'li yıllardan itibaren dünyada yaşanan küreselleşme dalgası, iç ve dış finansal serbestleşme uygulamaları ve deregülasyonun etkileriyle birlikte finansal serbestleşme günümüz ekonomilerinin üzerinde durduğu önemli konulardan biri olmuştur. Türkiye'de 1980'li yıllarda başlayan finansal serbestleşme hareketleri, 1990'lı yıllarda uygulanmaya konulan sermaye hareketlerinin serbestleşmesiyle uluslararası sermaye hareketlerinin odak noktası haline gelmiştir. Türkiye finansal serbestleşme sürecine uyum sağlamaya yönelik birçok reform uygulamış ve radikal kararları gündeme almıştır. Finansal serbestleşme ve ekonomik büyüme literatürde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada finansal serbestleşme ve ekonomik büyüme arasındaki etkinin daha net görülebilmesi amacıyla ekonometrik bir analiz yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, faiz oranı, sermaye hareketleri ve finansal açıklık teori ile uygun olarak büyümeyi pozitif etkilemektedir. Ayrıca nedensellik test sonuçlarına göre sermaye hareketleri, döviz kuru ve faiz oranından büyümeye doğru nedensellik bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the globalization wave experienced in the world since the 1980s, internal and external financial liberalization practices and the effects of deregulation, financial liberalization has become one of the important issues that today's economies focus on. Financial liberalization movements that started in the 1980s in Turkey, with the liberalization of capital movements implemented in the 1990s; It has become the focal point of international capital movements. Turkey has implemented many reforms to adapt to the financial liberalization process and has taken radical decisions. Financial liberalization and economic growth have an important place in the literature. In this study, econometric analysis was made in order to see the effect between financial liberalization and economic growth more clearly. According to the results obtained from the study, interest rate, capital movements and financial openness affect growth positively in accordance with the theory. In addition, according to the causality test results, it has been determined that there is causality from capital movements, exchange rate and interest rate to growth.