High gain broadband SP6T matched rf switch
Yüksek kazançlı geniş bantlı SP6T uyumlanmış anahtar matrisi
- Tez No: 828354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜNEŞ, PROF. DR. ERCÜMEND ARVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Savunma Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde, yüksek kazançlı ve geniş bantlı rf güç yükselticileri ile birlikte bunları çalıştıkları frekansa göre anahtarlayan bir sistem üzerinde çalışılmıştır. Bu sistemde rf yükselticiler ile birlikte bant geçiren filtreler de tasarlanmıştır ve kullanılmıştır. Bant geçiren filtrelerin kullanılma amacı seçilen frekans aralığında sinyalin, rf yükselticileri sayesinde yükseltilmesi ve seçilen frekans aralığı dışında kalan sinyallerin bastırılarak yükseltilmesini engellemektir. Bu tezin tasarımında yedi adet rf düşük gürültülü yükseltici ve bir adet SP6T rf anahtar kullanılmıştır. Rf anahtarın kontrol için olan kapılarının dışında her ayrı frekans aralığına göre altı adet giriş kapısı ve bir adet çıkış kapısı bulunmaktadır. Rf anahtar kontrol edilerek istenilen frekans aralığında gelen sinyal yükseltilerek ölçülebilmektedir. Bir frekans aralığında ölçüm yapılırken diğer beş frekans aralığı rf anahtar tarafından bastırılmaktadır. Böylelikle istenilmeyen giriş kapılarından ölçüm yapılmamaktadır. Bu tezin tasarımı sırasında AWR Microwave Office ve Sonnet programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines a system with high gain, broadband rf amplifiers that are switched based on the operating frequency. Bandpass filters are designed and utilized with rf amplifiers in this system. The purpose of bandpass filters is to suppress the amplification of signals outside the specified frequency range while passing the signals within the selected frequency range. Seven rf low noise amplifiers and one SP6T rf switch were used in the development of this thesis. The rf switch has six input ports and one output port for each distinct frequency range in addition to the control gates. The signal in the desired frequency range can be amplified and measured by controlling the rf switch. The rf switch suppresses the other five frequency ranges while measuring in one. Therefore, measurements are not taken from unnecessary input ports. AWR Microwave Office and Sonnet Software are used in the design of this thesis.