Elektronik harp uygulamaları için geniş bant ve yüksek kazançlı Fabry-Perot anten tasarımı ve performans analizi
Broadband and high gain Fabry-Perot antenna design and performance analysis for electronic warfare applications
  1. Tez No: 978171
  2. Yazar: HABIB JAMALOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Elektronik Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Harp Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Elektronik Harp uygulamaları için yüksek kazançlı ve geniş bantlı Fabry-Perot anten tasarlanmıştır. Anten, üç katmanlı bir yapı olarak geliştirilmiş olup kaynak anten (besleme alttaşı ve yama alttaşı) ile Frekans Seçici Yüzeyden oluşmaktadır. Kaynak anten için yakınlık bağlaşımlı besleme yöntemi tercih edilmiştir. Kaynak antende besleme alttaşının boyutları 100 mm × 100 mm × 1.575 mm, yama alttaşın boyutları ise 31.1 mm × 16.3 mm × 1.575 mm olarak belirlenmiştir. Tasarım sürecinde anten, 4.9-5.9 GHz çalışma frekansı aralığında ortalama 8.0 dBi kazanç ve 1 GHz bant genişliği sağlayacak şekilde optimize edilmiştir. Antenin performans parametrelerini iyileştirmek amacıyla, kaynak antenin toprak düzleminden 35 mm (λ/1.6) yükseklikte, 100 mm × 100 mm × 1.575 mm boyutlarında bir Frekans Seçici Yüzey yerleştirilmiştir. Bu yapı ile anten, 4.8-6.5 GHz frekans aralığında çalışmış, ortalama kazancı %38 artarak 11 dBi 'ye ulaşmış ve bant genişliği %70 genişleyerek 1.7 GHz olmuştur. Anten tasarımında üç katmanın tamamında alttaş malzemesi olarak, Rogers RT 5880 kullanılmıştır. Tasarlanan antenin belirtilen boyutlarına uygun şekilde birebir üretilmiş, performans parametreleri ölçülmüş ve simülasyon sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a high-gain, wideband Fabry-Perot antenna has been designed for Electronic Warfare applications. The antenna has been developed as a three-layer structure consisting of a source antenna (feed substrate and patch substrate) and a Frequency Selective Surface. A proximity-coupled feed method has been selected for the source antenna. The dimensions of the feed substrate in the source antenna were determined to be 100 mm × 100 mm × 1.575 mm, while the dimensions of the patch substrate were determined to be 31.1 mm × 16.3 mm × 1.575 mm. During the design process, the antenna was optimised to provide average 8.0 dBi gain and 1 GHz bandwidth in the 4.9-5.9 GHz operating frequency range. To improve the antenna's performance parameters, a Frequency Selective Surface measuring 100 mm × 100 mm × 1.575 mm was placed 35 mm (λ/1.6) above the ground plane of the source antenna. With this structure, the antenna operates in the 4.9-6.5 GHz frequency range, achieving an average gain of 11 dBi, a 38% increase, and a bandwidth of 1.7 GHz, a 70% increase. Rogers RT 5880 was used as the substrate material for all three layers in the antenna design. The designed antenna was manufactured to the specified dimensions, its performance parameters were measured, and the results were compared with simulation results.