Halkla ilişkiler uygulaması olarak medya ile ilişkiler: Konya basını örneği
Relations with media as public relations practise: the case of Konya press
  1. Tez No: 828361
  2. Yazar: İBRAHİM BÜYÜKEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TARHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Halkla ilişkiler, günümüzde önemi artan ve üzerinde akademik araştırmaların yaygın bir şekilde yapıldığı bir disiplin haline gelmiştir. Halkla ilişkiler faaliyetlerinde en önemli unsur ise medya ile ilişkilerdir. Halkla ilişkiler çalışmalarının başarıya ulaşmasında medya ile kurulacak güçlü ilişkilere bağlıdır. Son yıllarda kuruluşlar basında daha fazla yer alabilmek gerek yerel ve gerekse de ulusal basında yer bulabilmek için halkla ilişkiler sektörünü kullanmaktadır. Halkla ilişkiler birimleri basında daha fazla yer almak için çeşitli araçlar kullanmaktadırlar. Basın bültenleri, basın makaleleri, basın röportajları, basın toplantıları, basın resepsiyonları gibi araçlarla ve etkinliklerle basında daha çok yer almayı amaçlamaktadır. Kurum ve kuruluşlar için basın bültenleri medya ile ilişkilerde çok önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın ana teması halkla ilişkiler ve yerel basın ilişkilerini ele almak ve halkla ilişkiler ajansları ve kurum içi halkla ilişkiler birimleri tarafından gönderilen basın bültenlerinin haber olarak değerlendirilme oranını ölçmektir. İçerik analizi ve derinlemesine mülakatın birlikte kullanıldığı bu çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Konya'da yayın yapan yerel gazetelerin yazı işleri müdürleri ile basın bültenleri konusuna derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede Konya'da yayın yapan Merhaba Gazetesi'ne halkla ilişkiler ajansları, basın danışmanları ve halkla ilişkiler birimleri tarafından basın kuruluşlarına bültenleri ve bunların yayınlanma oranları içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Gazeteye iki hafta boyunca gönderilen basın bültenlerinin içerik analizi yapılmıştır. Basın bültenlerinin gönderilme oranı, günlere göre yayınlanma oranı, yazım formatı, yayınlanmama gerekçeleri gibi konular ele alınmıştır. Bültenlerin yayınlanmama gerekçeleri arasında gönderilen bültenlerin haber değeri taşımaması, reklam içermesi, geç saatlerde gönderilmesi, yazım hataları, görsel unsurların eksikliği gibi nedenler bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Public relations has become a discipline whose importance is increasing today and on which numerous academic researches are conducted. The most important element of public relations activities is the relationship with the media. The success of public relations depends on good relations with the media. In recent years, organizations have used the field of public relations sector in order to gain more space in the press, both in the local and national press. PR departments use a variety of tools to gain more media exposure. The goal is to have more presence in the press through tools and events such as press releases, press articles, press interviews, press conferences and press receptions. Press releases for institutions and organizations play a very important role in relations with the media. The main topic of this study is to look at the press relations of the public relations and local press relations and to measure the degree of evaluation of press releases sent as news by PR agencies and internal PR departments. In this study, a mixed method was applied, using content analysis and in-depth interviews together. Extensive interviews were conducted with the editors of local newspapers published in Konya on the subject of press releases. In this context, the press releases of the Merhaba Newspaper, which has been published in Konya, from PR agencies, press consultants and PR departments and their publication rate were studied using the content analysis method. A content analysis press releases sent to the newspaper within two weeks was conducted. Issues such as the rate of sending the press releases, the rate of publication by days, the format of the writing, the reasons for not being published were discussed. Among the reasons for not publishing the bulletins, it was found that the bulletins sent were not newsworthy, contained advertisement, were sent late, spelling errors and lack of visual elements.