Burulma yaylarının yorulma ömrü tabanlı parametrik tasarımı
Parametric design of torsional springs based on fatigue life
- Tez No: 828376
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÖREN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Burulma yayları, titreşim izolasyon sistemleri, saat mekanizmaları, oyuncaklar, çark mandalları, kapı menteşeleri ve robotik sistemler gibi birçok endüstriyel alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yayların tasarım parametreleri, yayın ve bulunduğu sistemin mekanik davranışlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu tez çalışmasının amacı, farklı ölçülerde, parametrik olarak modellenen yayların, sonlu elemanlar analizleri ile, farklı geometrilerin, mekanik davranışlarına etkilerini incelemektir. Ayrıca, yayların genellikle çok küçük paketlere sığdırılması gerektiğinden, belirlenmiş bir sabit paket senaryosunda, yaydaki geometri değişikliklerinin parça yorulma ömrüne etkisi de incelenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, burulma yaylarının tasarımı ve optimize edilmesi için yeni bir perspektif sunacaktır. Burulma yaylarının tasarımı için üç boyutlu geometrik modelleme programı olan CREO PARAMETRIC ve sonlu elemanlar analizi için ANSYS WORKBENCH programının kullanımıyla hem literatüre hem de endüstrideki ilgili sektörlere katkılar sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Torsion springs are widely used in many industrial fields such as vibration isolation systems, clock mechanisms, toys, ratchets, door hinges and robotic systems. The design parameters of these springs significantly affect the mechanical behavior of the spring and the system in which it is located. The goal of this thesis is to investigate the effects of different geometries on the mechanical behaviors of parametrically modeled springs with different dimensions using the finite element analyses. Additionaly, since springs often need to be packed into very small packages, the effect of spring geometry changes on component fatigue life has been also investigated in a specified fixed package scenario. The results of this study will provide a new perspective for the design and optimization of torsion springs. The use of CREO PARAMETRIC, a threedimensional geometric modeling program for the design of torsion springs, and ANSYS WORKBENCH for finite element analysis is intended to contribute to both the literature and related sectors in the industry.