Hybrid energy management improves the performance of a renewablesystem that includes fuel cells, solar panels, batteries, and supercapacitors
Hibrit enerji yönetimi gelişiyor yenilenebilir performansyakıt hücreleri, güneş enerjisi içeren sistempaneller, aküler ve süper kapasitörler
- Tez No: 828375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde, yenilenebilir enerji için enerji depolama konusuna bir giriş sağlıyoruz. bitkiler. Enerji depolamanın çok önemli olduğu ortaya çıktı. Güç çıkışını stabilize etmeye, iyileştirmeye yardımcı olabilir sistemin uyarlanabilirliği ve elektriğin depolanmasını ve gönderilmesini mümkün kılar rüzgar ve güneş gibi aralıklı yenilenebilir enerji kaynakları. Elektrik güç sistemleri çok çeşitli kullanır depolama yöntemleri. Geçmişte süper kapasitörlerin güneş enerjisinde nasıl kullanılabileceğini gördük. nesil sistemler. Geleneksel bir enerji depolama tesisinin bileşenleri depodur. ortam, güç dönüştürme sistemi ve tesisin dengesi. Bu yöntem kullanılabilir güneş panelleri ve rüzgar türbinleri ile yenilenebilir enerji teknolojilerinden iki örnek. Gösterilen MATLAB/Simulink ile çalışırken elde edilen sonuçlardır. hesaplanan ve deneysel bulgular karşılaştırılmış ve iletim hattının kapasitans sıcaklığa göre sadece birkaç yüzde puan değişir ve bu da bir düzeltmeyle sonuçlanır yüzde onun altında.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we provide an introduction to the topic of energy storage for renewable power plants. It turns out that energy storage is crucial. It can help stabilize power output, improve the system's adaptability, and make it possible to store and dispatch electricity from intermittent renewables like wind and solar. Electric power systems use a wide range of storage methods. In the past, we saw how supercapacitors may be used in solar power generation systems. The components of a conventional energy storage facility are the store medium, the power conversion system, and the balance of plant. This method may be used with solar panels and wind turbines, two examples of renewable energy technologies. Shown are the outcomes achieved when working with MATLAB/Simulink. The calculated and experimental findings are compared, and it is discovered that the transmission line capacitance varies by temperature by just a few percentage points, resulting in a correction of less than ten percent.