الأحاديث الواردة في أثر الشيطان على الإنسان والوقاية منه من خلال الصحيحين جمعاً ودراسةً
Sahihayn bağlamında şeytanin insan üzerindeki etkisi ve ondan korunma yolları
  1. Tez No: 828386
  2. Yazar: KHALED MOHAMMAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Şeytan ezelden beri insanın düşmanı olmuştur. Allah ona insan hayatını etkileyebilme ve yönlendirebilme imkanı vermiştir. Bu çalışma insan hayatını etkileyebilen bu gücün mahiyetini, gerçekliğini ve sınırlarını ayrıca buhari ve müslimin sahihlerinde geçen hadislerden yola çıkarak bu etkiden nasıl korunabileceğini açıklamaktadır. Çalışma daha çok şeytanın insan üzerindeki etkisini ve gücünü açık bir şekilde ifade eden temel hadisleri ele almıştır. Genel olarak şeytandan bahseden hadisler ve bu hadislerin açıklaması çalışmanın dışında tutulmuştur. Yine bu çalışmada şeytanın insan üzerindeki tesir ve egemenliğinden korunma yolları açıklanmış, konuyla ilgili gerek eski gerek modern hadis müfessirlerinin sözleri, bazı Kur'an ayetleri ve çalışmayı destekleyen Kur'an müfessirlerinin sözlerine yer verilmiştir. Makalenin yazarı şeytanın insan üzerindeki etkisi konusunda, müfessirler arasında çoğunlukla iki farklı görüş olduğu sonucuna varmıştır. Bir görüş bu etkinin gerçek olduğu diğer görüş ise bu tesirin mecazi olduğu yönündedir. Makalenin yazarı bu çalışmada iki sahih hadis kitabından (buhari ve muslim) yaklaşık 17 hadis seçmiş, bunların senetlerini, ve hadiste geçen bilinmeyen kelimeleri, şeytanın etkisinin gerçekliği, boyutu ve bu etkiden nasıl korunabileceğini açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
Satan has been an enemy of man since eternity, and God has made him an ability and influence on man in his life, and this research shows the reality of this influence on man, its extent, and limits, and how to prevent it through the hadiths of Sahih Al-Bukhari and Muslim. The research focuses on mentioning the main hadiths in the two Sahihs, which appear to have an impact and domination on man only, without addressing other hadiths in which Satan is mentioned in general and explaining these hadiths and manifesting their unfamiliarity. And a statement of the prevention of this influence and authoritarianism with the mention of the statements of the commentators of the hadith, ancient and modern on this subject, and the mention of some Quranic verses and the statements of commentators in this regard that support the research. The researcher has concluded that the commentators have been divided in explaining the reality of the impact of Satan on man into two paths mostly, the path that the effect contained from him on the truth, and the path that it is on metaphor. The researcher has collected in this research about seventeen hadiths in the two Sahihs, with the referencing of hadiths and explain their strange words, with an explanation of the impact of Satan and its extent and prevention.