الأحاديث الواردة في الأمور التي خاف النبي صلى الله عليه وسلم على امته وسبل الوقاية منها جمعاً ودراسةً
Hz. Peygamber'in ümmetı hakkında korktuğu hususlar ve korunma yolları
- Tez No: 753049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER BAYRAKTUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, Peygamberimizin sallahu aleyhi ve sellem ümmetini büyük tehlikelerden korkuttuğu, onları büyük tehlikelere karşı uyardığı ve bunları önlemenin yollarını gösterdiği hadislerin incelenmesidir. Ve Şunları içerir: Peygamber efendimizin sallahu aleyhi ve sellemin ümmeti için korktuğu şeyler Riyadan , yıldızlara inanmaktan, kaderin küçümsenmekten, hükümdara haksızlık yapmaktan, paranın ve kadınların fitnesinden ve Lût kavminin işinden korkması, açıklamasıyla birlikte bunları önlemenin yolları. Araştırmanın doğası gereği araştırmacının tümevarım, betimleme ve analitik yaklaşımı izlemesi gerekirken, tümevarım yaklaşımı bu konuda bahsi geçen hadislerin toplanması, bu hadisleri incelerken ve incelerken analitik yaklaşım ve açıklama yaparken tümdengelim yaklaşımıdır. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in uyardığı ve ümmetinin onlardan korktuğu bu meseleleri halletmenin yolları. Araştırmada birçok sonuca ulaşılmıştır ve bunlardan en önemlileri şunlardır: İnsan nefsine etki eden en tehlikeli sebeplerden biri: Şeytan'ın düşmanlığı ve Peygamberimiz'in sallahu aleyhi ve sellem ümmetin gösteriş yapmasından ve paranın fitnesinden, kadınların fitnesinden ve Lût kavminin işlerini yapmaktan ümmeti için de korkmuştur ve bu meseleleri çözmenin ve önlemenin en faydalı yolu Allah'ı tanımak, kulluk yapmaktır. riyakarlığa karşılık O'na, paranın imtihanına karşılık ölümü sık sık anmaktır. Kadınların fitnesine ve Lût kavminin işine karşılık yasal doğru nikâh.
Özet (Çeviri)
This research is an examination of the hadiths that our Prophet (peace and blessings of Allah be upon him) frightened his ummah from great dangers, warned them against great dangers and showed ways to prevent them. And it includes: The things that our Prophet (pbuh) feared for his ummah, his fear of riyaa, belief in the stars, belittlement of destiny, injustice to the ruler, the corruption of money and women, and the work of the people of Lot, and ways to prevent them, along with his explanation.While the researcher should follow the inductive, descriptive and analytical approach due to the nature of the research, the inductive approach is the collection of the hadiths mentioned on this subject, the analytical approach when examining and examining these hadiths, and the deductive approach when explaining. Ways to deal with these issues that the Prophet (peace and blessings of Allah be upon him) warned and that his ummah feared them.Many results have been reached in the research, and the most important ones are as follows: One of the most dangerous reasons affecting the human soul: Satan's enmity and our Prophet, peace and blessings be upon him, were afraid for the ummah of showing off, the corruption of money, the corruption of women and doing the work of the people of Lot. The most beneficial way to solve and prevent these issues is to know Allah and to serve Him. It is to commemorate Him often in return for hypocrisy, and death in return for the test of money. Legally correct marriage in return for the mischief of women and the work of the people of Lot.