Karbon tetraklorür uygulanmış sıçanlarda kurkumin'in akciğer üzerindeki koruyucu etkisi
The protective effect of curcumin on lungs in rats treated with carbon tetrachloride
- Tez No: 828406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METE KEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Antioksidan özelliklere sahip olan zerdeçal bitkisinden elde edilen kurkuminin akciğer hasarı üzerine etkilerinin biyokimyasal ve histopatolojik yöntemlerle gösterilmesi amaçlanan çalışmamızda 40 adet, 300-350 gram ağırlığında Wistar albino erkek sıçan kullanılmıştır. Kontrol grubuna 3 hafta boyunca her gün gavaj yoluyla 1 ml zeytinyağı verilmiştir. Kurkumin grubuna, 3 hafta boyunca her gün, zeytinyağında çözünmüş 200 mg/kg kurkumin gavaj yoluyla verilmiştir. Karbon tetraklorür grubuna, 3 hafta boyunca günaşırı olarak 1/1 oranda zeytinyağında çözünmüş 0,5 ml/kg karbon tetraklorür intraperitoneal enjeksiyonla verilmiştir. Kurkumin+Karbon tetraklorür grubuna 3 hafta boyunca her gün, gavaj yolu ile zeytinyağında çözünmüş 200 mg/kg kurkumin verilmiş ve günaşırı 0,5 ml/kg karbon tetraklorür ip olarak uygulanmıştır. Akciğer dokusunun Hematoksilen-Eozin boyanmış preparatlarında, kontrol ve kurkumin grupları normal doku morfolojisi sergilemiştir. Karbon tetraklorür grubunda septum kalınlığının artışı, hemoraji ve damar konjesyonu gibi inflamatuar görüntüler izlenmiştir. Karbon tetraklorür ile kurkumin verilen deneklerin akciğer dokularında, sınırlı alanlarda hasar gözlense de normal görünümlü geniş akciğer alanları dikkat çekmektedir. Kurkuminin inflamatuvar yanıta etkisini değerlendirmek için TNF-α ve IL-1ß ekspresyon düzeyleri immünohistokimyasal yöntemle çalışılmış ve karbon tetraklorür grubunda diğer gruplara göre daha yüksek ekspresyon görülmüştür (p˂0.01). Oksidatif stres göstergesi olarak çalışılan malondialdehit ve superoksit dismutaz düzeyleri, karbon tetraklorür grubunda en yüksek seviyede bulunmuştur. Kurkumin+ Karbon tetraklorür verilen deneklerde ise malondialdehit ve superoksit dismutaz düzeyleri Karbon tetraklorür grubuna göre anlamlı derecede azalmıştır (p˂0.01).
Özet (Çeviri)
In our study, it is aimed to show the effects of curcumin obtained from the turmeric plant, which has antioxidant properties, on lung damage by biochemical and histopathological methods. In our study, 40 Wistar albino male rats weighing 300-350 grams were used. The Control group was given 1 ml of olive oil by gavage every day for 3 weeks. Curcumin group was given 200 mg/kg curcumin dissolved in olive oil by gavage every day for 3 weeks. The carbon tetrachloride group was given 0.5 ml/kg carbon tetrachloride dissolved in olive oil at a ratio of 1/1 every other day for 3 weeks by intraperitoneal injection. Curcumin+carbon tetrachloride group was given 200 mg/kg curcumin dissolved in olive oil by gavage every day for 3 weeks and 0.5 ml/kg carbon tetrachloride was applied as ip every other day. In Hematoxylin-Eosin stained preparations of lung tissue, control and curcumin groups exhibited normal tissue morphology. In the carbon tetrachloride group, inflammatory images such as increased septum thickness, hemorrhage and vascular congestion were observed. Although damage was observed in limited areas in the lung tissues of the subjects given curcumin together with carbon tetrachloride, normal-looking large lung areas draw attention. In order to evaluate the effect of curcumin on the inflammatory response, TNF-α and IL-1ß expression levels were studied by immunohistochemical method and higher expression was observed in the carbon tetrachloride group compared to the other groups (p˂0.01). Malondialdehyd and superoxide dismutase levels, which were studied as indicators of oxidative stress, were found to be the highest in the carbon tetrachloride group. In the subjects given curcumin+carbon tetrachloride, malondialdehyde and superoxide dismutase levels were significantly decreased compared to the carbon tetrachloride group (p˂0.01).