Karbon tetraklorür uygulanmış sıçanlarda kurkuminin böbrek üzerindeki koruyucu etkisi
Protective effect of curcumin on kidney in carbon tetrachloride administered rats
- Tez No: 828368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METE KEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Karbon tetraklorür (CCl4); sanayi malzemelerinin üretiminde kullanılan kimyasal bir ajandır. CCl4 maruziyeti oksidatif stres aracılığıyla böbrek hasarına yol açmaktadır. Curcuma longa bitkisinden izole edilen kurkumin Zerdeçalın önemli bir bileşenidir. Yüksek antiinflamatuar, antiapoptotik, antioksidan özellikleriyle serbest radikalleri ortadan kaldırmaktadır. Çalışmamızda CCl4 kaynaklı böbrek hasarında kurkuminin iyileştirici etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızda 32 adet erişkin, 300-350 g Wistar albino sıçanlar 4 gruba ayrılmıştır. 3 hafta boyunca; Kontrol grubuna her gün 1 ml zeytinyağı gavaj yoluyla verilmiştir. Kurkumin grubuna her gün 1:1 oranda zeytinyağında çözünmüş 200 mg/kg kurkumin gavaj yoluyla verilmiştir. CCl4 grubuna gün aşırı olarak 1:1 oranda zeytinyağında çözünmüş 0,5 ml/kg CCl4 intraperitoneal (ip) olarak verilmiştir. CCl4+kurkumin grubuna her gün, 1:1 oranlarında zeytinyağında çözünmüş 200 mg/kg kurkumin gavaj yoluyla ve gün aşırı 0.5 ml/kg CCl4 ip olarak verilmiştir. Deney sonunda H&E, Masson Trikrom, PAS boyamaları yaparak histopatolojik, ortalama glomerül çapı/Bowman çapı ölçüm formülü ile histomorfometrik, serum üre ve kreatinin, dokudan TAS, TOS, OSI parametreleri ile biyokimyasal, TNF-α ve kaspaz-3 ile immünohistokimyasal analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda CCl4'ün oksidatif strese bağlı böbrek hasarı oluşturduğu, kurkuminin antiinflamatuar, antiapoptotik ve antioksidan özellikleriyle bu hasara karşı koruyucu etki gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbon tetrachloride (CCl4) is a chemical agent used for the production of industrial materials. CCl4 exposition leads to kidney damage through oxidative stress. Curcumin, isolated from Curcuma longa plant is an important component of turmeric. It eliminates free radicals with its high anti-inflammatory, antiapoptotic, and antioxidant characteristics. The healing effect of curcumin on kidney damage from CCl4 is investigated in our study. 32 mature, 300-350 g Wistar albino rats were split into 4 groups for the study. For 3 weeks, the control group was given 1 ml of olive oil by gavage every day. Curcumin group was given 200 mg/kg of curcumin dissolved in olive oil at a ratio of 1:1, by gavage. The CCl4 group was given 0.5 ml/kg CCl4 dissolved in olive oil at a ratio of 1:1 every other day, intraperitoneally (IP). The CCl4+curcumin group was given 200 mg/kg curcumin dissolved in olive oil at a ratio of 1:1 every other day by gavage, and 0.5 ml/kg of CCl4 by IP every other day. At the end of the experiment, histopathological analysis by making H&E, Masson Trichrome, PAS staining; histomorphometric analysis by the approximate glomerulus diameter/Bowman diameter measuring formula; biochemical analysis by serum urea and creatinine, TAS, TOS, OSI parameters from tissue; and immunohistochemical analysis with TNF-α and caspase-3 are performed. As a result of the analysis, it was observed that CCl4 caused kidney damage due to oxidative stress, and curcumin had a protective effect against this damage with its antiinflammatory, antiapoptotic, and antioxidant characteristics.