Behavioral and neural investigation on the effects of prior information on biological motion perception
Ön bilginin biyolojik hareket algısı üzerindeki etkilerinin davranışsal ve nöral olarak incelenmesi
  1. Tez No: 828409
  2. Yazar: HÜSEYİN ORKUN ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AYŞEN ÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Diğerlerinin eylemlerini anlama kapasitesi, biyolojik hareket algısı, insanlar için hayati bir öneme sahiptir. Son araştırmalar, biyolojik hareket algısının beyinde cansız nesnelerin hareketlerine kıyasla farklı bir şekilde işlendiğini göstermektedir. fMRI çalışmaları aracılığıyla, biyolojik hareket ve eylemlerin işlenmesi için özelleşmiş bir beyin ağı ortaya çıkarılmıştır. M/EEG çalışmaları, biyolojik hareketin işlendiği zaman dilimleri hakkında önemli katkılarda bulunmuştur. Fakat, bu bulgulara rağmen, biyolojik hareket algısını yönlendiren temel mekanizmaların, özellikle üstten aşağıya işlemlerin etkileri ve bu etkilerin zamansal boyutu hakkında kapsamlı bir anlayış henüz elde edilememiştir. Görsel algı üzerindeki son çalışmalar, önbilgi ve beklentilerin görsel algıyı etkilediğini öne sürmekte; ancak, bu etkilerin sosyal öneme sahip uyaranlara genelleştirilebilirliği hala bilinmemektedir. Bu çalışma, önbilginin biyolojik hareket algısının davranışsal ve nöral mekanizmaları üzerindeki etkilerini aydınlatmayı hedeflemektedir. Bu amaçla doğrultusunda, önbilginin biyolojik hareket algısı üzerindeki etkilerini incelemek üzere bir dizi davranışsal deney ve bir EEG deneyi yürüttük. Davranışsal çalışmamız, önbilginin biyolojik hareketin algılanması sürecini etkilediğini gösterdi, fakat bu etkinin ön bilginin güvenilirliğine ve türüne bağlı oluğunu bulduk. Özellikle, önbilginin etkisinin sadece ipucunun biyolojik hareket uyarıcısındaki eylem türü hakkında bilgi taşıdığı ve ipucunun güvenilirliğinin yüksek olduğu %75 seviyesinde gözlemlendi. EEG deneyimiz, doğru ve yanlış önbilginin biyolojik hareket algısının zaman boyutunu etkilediğini, biyolojik hareket işlemesi sırasında önbilginin erken bir zaman aralığında etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca, zamansal genelleştirme matrislerinin karşılaştırılması, doğru önceden bilinen bilginin, beyinde ilgili temsillerin oluşmasını hızlandırarak biyolojik hareket algısını hızlandırdığını öne sürmektedir. Ek olarak, zamansal genelleştirme analizi sonuçları, biyolojik hareketin beyin aktivitesindeki temsilleri arasında bir sıralama olduğunu göstermektedir: biyolojik hareketin konum bilgisinin temsili, eylem türünün temsilinden önce gelmektedir. Bu sonuçlar, biyolojik hareket algısının altında yatan mekanizmaları modellemek amacıyla geliştirilen modellerin, tahmin süreçlerini ve bu süreçlerin zamansal boyutlarını da göz önünde bulundurması gerektiğini göstermektedir. Aynı zamanda, bu bulgular tahmine dayalı modellerin yüksek seviye uyaranlara da uygulanabilirliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The capacity to understand the actions of others, a cognitive phenomenon known as biological motion perception, is crucial for humans. Recent research demonstrates that biological motion is processed distinctively compared to the motions of inanimate objects. A dedicated brain network for processing biological motion and actions has been uncovered through fMRI studies. M/EEG studies have revealed time windows within which biological motion processing occurs. Despite these findings, a comprehensive understanding of the fundamental mechanisms driving biological motion perception, especially the effects of top-down processes, and the temporal dimension of these effects still remain unexplored. Recent evidence in visual perception suggests that prior knowledge and expectations affect visual perception; however, the generalizability of these effects to socially important stimuli, such as biological motion, is still unknown. This study aims to illuminate the effects of prior information on the behavioral and neural mechanisms of biological motion perception. To this end, we conducted a series of behavioral experiments and an EEG experiment to investigate the effects of prior information on biological motion perception. Through our behavioral experiments, we found that prior information influences the individuation process of biological motion, albeit conditionally. Specifically, this influence is observed only when the cue carries information about the type of action in the biological motion stimuli, and the reliability of the cue is high, at 75%. Our EEG experiment demonstrated that correct and incorrect prior information affects the temporal dimension of biological motion perception, suggesting an early effect of prior information during biological motion processing. Moreover, a comparison of the temporal generalization matrices suggested that correct prior information accelerates biological motion perception by accelerating the formation of related representations in the brain relative to the neutral condition. Additionally, the temporal generalization analysis results illustrate a sequence in representations within brain activity: the representation of location information precedes the representation of action type of biological motion. These results suggest that computational models, developed to model the underlying mechanisms of biological motion perception, should consider the implications of predictive processes and their temporal dimension. Furthermore, these findings support the applicability of predictive models to not only low-level stimuli but also to higher-level stimuli.