Üreteral erişim kılıfı yerleştirilmesi sırasında oluşabilecek üreter yaralanmalarını engellemek amacıyla mirabegron kullanımı
Mirabegron administration for the prevention of ureteral injuries during ureteral access sheath insertion
  1. Tez No: 828410
  2. Yazar: OSMAN ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBİLAY SABUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Üriner sistem taş hastalıkları günümüzde üroloji pratiğinde sıklıkla karşılaşılan bir hastalıktır. Tedavi modaliteleri arasında artık retrograt intrarenal cerrahi güvenle kullanılan ve tedavi sonuçları tatmin edici düzeyde olan bir tedavi yöntemi olarak kabul görmektedir. Retrograt intrarenal cerrahi sırasında üreteral erişim kılıfı yerleştirilmesi esnasında oluşabilecek akut üreter yaralanmaları endişe yaratan komplikasyonlardan biridir. Literatür incelendiğinde bu yaralanma oranları %30 ile %45 arasında bildirilmiştir. Bu yaralanmaların önüne geçmek için bu zamana kadar ameliyat öncesi double J stent takılması, alfa blokör ve PDE5 inhibitörlerinin kısa süreli kullanımı gibi yöntemler bildirilmiştir. Yapılan çalışmalarda üreter duvarında alfa reseptörlere ek olarak beta adrenerjik reseptör varlığı da kanıtlanmıştır. Bu mekanizma kullanılarak muhtemel üreter yaralanmalarının önüne geçmeyi planlayan bir çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Biz bu çalışmamızda; bir beta 3 adrenoseptör agonisti olan mirabegronun ameliyat öncesi kısa süreli kullanımı ile üreteral erişim kılıfı yerleştirilmesi sebebiyle oluşabilecek üreter yaralanma oranlarının azaltılabileceğini göstermeyi amaçladık. Prospektif olarak tasarlanmış çalışmamıza 30 kontrol grubu, 30 da ilaç verilecek grup olmak üzere toplamda 60 hasta dahil edildi. Gruplar arasında cinsiyet, vücut kitle endeksi, yaş, komorbidite, taş boyutu, hounsfield ünitesi ve taş lokasyonu gibi parametrelerin dağılımında anlamlı farklılık görülmedi. Her iki grubun üreter yaralanma dereceleri karşılaştırıldığında yüksek dereceli yaralanma mirabegron kullanan grupta daha az görüldü fakat bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Bu çalışma literatürde rastlanılmayan nadir bir çalışma örneği olup mirabegronun güvenli bir şekilde etkili olabileceğini göstermiştir. İleride yapılacak çok merkezli, hasta sayısı daha fazla olan ve daha uzun takip süreli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urolithiasis is commonly encountered in urology practice. Retrograde intrarenal surgery (RIRS) is now considered a safe and effective treatment method with satisfactory outcomes. Acute ureteral injuries during the placement of a ureteral access sheath (UAS) during RIRS are a concerning complication. The literature reports injury rates between 30% and 45%. Methods such as preoperative double J stent placement, short-term use of alpha blockers and PDE5 inhibitors have been reported to prevent these injuries. Studies have also shown the presence of beta adrenergic receptors in addition to alpha receptors in the ureter wall. However, there is a lack of literature on studies aiming to prevent possible ureteral injuries by utilizing this mechanism. In our study, we aimed to demonstrate that the short-term preoperative use of mirabegron, a beta-3 adrenoreceptor agonist, can reduce the incidence of ureteral injuries during UAS placement. Our prospective study included a total of 60 patients, with 30 patients in the control group and 30 patients in the medication group. There were no significant differences in parameters such as gender, body mass index, age, comorbidity, stone size, Hounsfield units, and stone location between the groups. When comparing the degree of ureteral injuries between the two groups, a lower incidence of high-grade injuries was observed in the mirabegron group, but this difference was not statistically significant. This study provides a rare example in the literature and demonstrates the potential safety and efficacy of mirabegron. Larger-scale multicenter studies with longer follow-up periods are needed in the future.