Artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu cerrahisinde gracilis tendonunun korunmasının postop dönemde diz eklemi stabilitesi ve kas gücüne etkisi
The effect of gracilis tendon preservation on postoperative knee joint stability and muscle strength in arthroscopic anterior cruciate ligament reconstruction surgery
  1. Tez No: 828451
  2. Yazar: MEHMET EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR, DOÇ. DR. GÖKHAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, ön çapraz bağ cerrahisinde sadece semitendinosus tendonunun greft olarak kullanılmasının diz ekleminin fleksiyon kuvvetine, tibial iç rotasyon kuvvetine, diz ekleminin stabilitesine etkisinin semitendinosus ve gracilis tendonlarının birlikte kullanıldığı hastalarla karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Materyal ve metod: Çalışmamızda hamstring tendon otogrefti kullanılarak hepsi içerde tekniğiyle primer artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu (ÖÇBR) yapılan hastalar geriye dönük olarak değerlendirildi. Hastalar; ameliyat esnasında semitendinosus (St) ve gracilis (G) tendonu kullanılan grup (StG grubu) ve sadece semitendinosus tendon kullanılan grup (St grubu) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların diz eklemi fleksiyon, ekstansiyon, iç ve dış rotasyon kuvvet ve dayanıklılıkları izokinetik dinamometre kullanılarak ölçüldü. Kuvvet ve dayanıklılık kayıpları hesaplandı. Hastaların dinamik postüral stabiliteleri Biodex® denge cihazı ile değerlendirildi. Hastalara ayrıca fonksiyonel skorlamalardan IKDC skoru, Lysholm, KOOS-QOL skoru, ACL-RSI skorları yapıldı. Hastaların diz eklemi anteroposterior stabilitesi KT-1000 cihazı kullanılarak ölçüldü. Hastaların sonuçları iki grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: StG grubun greft kalınlığı, St grubundan anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,02). Her 2 gruptaki hastaların diz eklemi fleksiyon, ekstansiyon ve iç rotasyon kuvvet kayıpları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (fleksiyon (p=0,98), ekstansiyon (p=0,41) ve iç rotasyon (p=0,1)).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to evaluate the effect of harvesting gracilis (G) tendon in addition to the semitendinosus (St) tendon in anterior cruciate ligament recontruction (ACLR) on muscle strength around the knee and the stability of the knee joint. Material and methods: Patients who underwent primary arthroscopic ACLR using the all-inside technique were evaluated retrospectively in our study. Patients were divided into two groups as the group in which semitendinosus (St) and gracilis (G) tendons were harvested (StG group) and the group in which only semitendinosus tendon was harvested (St group). Flexion, extension, internal and external rotation strength and endurance of the knee joint were measured using an isokinetic dynamometer. Strength and endurance deficits were calculated. The dynamic postural stability of the patients was evaluated with the Biodex® balance device. IKDC score, Lysholm, KOOS-QOL score, ACL-RSI scores were also evaluated as functional and clinical results. Anteroposterior stability of knees was measured using the KT-1000 device. The results of the patients were compared between the two groups. Results: The graft thickness of the StG group was found to be significantly higher than that of the St group (p=0.02). No statistically significant difference was found between the knee joint flexion, extension and internal rotation strength losses of the patients in both groups (flexion (p=0,98), extension (p=0,41) and internal rotation (p=0,1)).