Covid-19 salgınının tıbbi atıklar üzerindeki etkisi ve sağlık çalışanlarının tıbbi atık bilgi düzeyinin ölçülmesi: Araştırma Hastanesi örneği
It is to investigate the effect of the Covid-19 epidemic on medical wastes with the example of a Research Hospital and to evaluate the level of medical waste knowledge of healthcare professionals
  1. Tez No: 828450
  2. Yazar: MEHMET ATAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DİNÇER BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Araştırma hastanesi örneği ile COVID-19 salgınının tıbbi atıklar üzerindeki etkisinin araştırılması ve sağlık çalışanlarının tıbbi atık bilgi düzeylerinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Araştırma hastanesinden 2017-2018-2020-2021 yılları tıbbi atık verileri alınarak kişi başına düşen tıbbi atık miktarı hesaplanmıştır. Hesaplanan veriler ile COVID-19 salgını öncesi ve COVID-19 salgın dönemi kişi başına düşen tıbbi atık miktarı karşılaştırmaları yapılmıştır. Ek olarak anket çalışması yapılmış olup, yapılan Anket çalışmasına 145 sağlık çalışanı katılmıştır. Anket çalışması verilerinin değerlendirilmesinde, SPSS 27.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programından faydalanılmıştır. Verilerin analizinde frekans analizi uygulanmıştır. Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı bir araştırmadır. Bulgular: COVID-19 salgın öncesi olan 2017-2018 yılı kişi başına düşen tıbbi atık miktarı ile COVID-19 salgın dönemi olan 2020-2021 yıllarının kişi başına düşen tıbbi atık miktarlarının ortalamaları alındığı zaman, 2017-2018 yılı kişi başı tıbbi atık miktarı 0,0493/kg iken 2020-2021 yılı kişi başı tıbbi atık miktarı 0.0516/kg olduğu görülmüştür. 145 sağlık çalışanı ile yüz yüze yapılan anket çalışmasında sağlık çalışanlarının; COVID-19 salgını, tıbbi atıkları ayırt etme, tıbbi atıkların taşınması depolanması ve imha edilmesi hakkında bilgi düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç ve Öneriler: COVID-19 salgınının tıbbi atıklar üzerindeki etkisi incelendiğinde kişi başına düşen tıbbi atık miktarı 0.0053/kg arttığı kaydedilmiştir. Sağlık çalışanlarının bilgi düzeyleri yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is to investigate the effect of the COVID-19 epidemic on medical wastes with the example of a research hospital and to evaluate the level of medical waste knowledge of healthcare professionals. Material and Method: The amount of medical waste per person was calculated by taking the medical waste data from the research hospital for the years 2017-2018-2020-2021. Comparisons were made between the calculated data and the amount of medical waste per capita before the COVID-19 epidemic and during the COVID-19 epidemic period. In addition, a survey was conducted and 145 health workers participated in the survey. SPSS 27.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program was used to evaluate the survey data. Frequency analysis was applied in the analysis of the data. The research is a cross-sectional and descriptive research. Findings: When the average of the amount of medical waste per capita in 2017-2018, which is the pre-COVID-19 epidemic, and the average of the amount of medical waste per capita in the years of the COVID-19 epidemic period, 2020-2021, the amount of medical waste per capita in 2017-2018 is 0.0493/ kg, the amount of medical waste per capita in 2020-2021 was 0.0516/kg. In a face-to-face survey with 145 healthcare professionals; It has been observed that the level of knowledge about the COVID-19 epidemic, distinguishing medical wastes, transporting, storing and destroying medical wastes is high. Conclusion and Recommendations: When the impact of the COVID-19 epidemic on medical wastes is examined, it was noted that the amount of medical waste per capita increased by 0.0053/kg. It has been determined that the level of knowledge of health workers is high.