Silikon ve polyester plastinasyon metodu ile hazırlanmış sığır beyinlerinin yüz yüze ve çevrimiçi anatomi eğitimindeki etkinliği ve verimliliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of cattle brains prepared with silicone and polyester plastination method in face-to-face and online neuroanatomy education
  1. Tez No: 828469
  2. Yazar: HASEN AWEL YUNUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Sağlık Eğitimi, Anatomy, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Anatomi, veteriner hekimlik alanında çalışılması gereken en temel konulardan biri olarak kabul edilir. Öğrencilerin doğru bir şekilde eğitilebilmesi için her zaman iyi muhafaza edilmiş örneklere ihtiyaç duyulmaktadır. Nöroanatomide plastinasyon tekniğinin son birkaç yıldaki hızlı büyümesi, nörolojik örneklerin korunması için en güncel ve temel yaklaşımlardan biri olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, silikon ve polyester plastine edilmiş sığır beyinlerinin yüz yüze ve çevrimiçi nöroanatomi eğitimindeki etkinliği ve verimliliğinin değerlendirmektir. Toplam altı adet sığır kafası bir mezbahadan toplanmış ve Ankara Üniversitesi Veteriner Anatomi Anabilim Dalı'na nakledilmiştir. Sığır kafalarından üçü polyester plastinasyon, diğerleri ise silikon plastinasyon için kullanılmıştır. Diseksiyon için kullanılana kadar kafalar soğuk hava deposunda (-18 oC) saklanmıştır. Beyin, diseksiyon yoluyla çıkarıldıktan sonra dört genel plastinasyon aşaması (örnek hazırlama, dehidrasyon, zorlu imregnasyon ve kurutma ve sertleştirme) yapılmıştır. Plastine edilmiş örnekler öğrencilere hem çevrimiçi hem de yüz yüze gösterilmiştir. Uygulama derslerini takiben, öğrencilerin hazırlanan bir anketi doldurmaları istenmiştir. Toplam 108 öğrenci plastinatları yüz yüze, 131 öğrenci ise online olarak değerlendirmiştir. Plastinasyon öncesi ve sonrası tam beynin anatomik yapısının benzer olduğu belirlenmiştir. Öğrenciler, elde edilen tam beyinin kokusuz ve kuru olduğunu, hafif bir renk değişimi ve büzülme bulunduğunu belirtmişlerdir. Dilimlenmiş silikon ve polyester plastine örneklerle ilgili olarak, plastinasyon öncesi ve sonrası, dilimlerin anatomik yapısı ve renginin neredeyse aynı olduğu gözlenmiştir. Plastine edilmiş dilimlerin enine görünümünde, anatomik detayların plastinasyon öncesi dilimlerin enine görünümünde olduğu kadar belirgin olduğu tespit edilmiştir. Plastine dilimler üzerinde, beyaz ve gri madde arasında iyi bir kontrast gözlenmiştir. Bu materyallerin sadece beyaz ve gri madde ayrımı sergilemekle kalmadığı, aynı zamanda formaldehit kokusu taşımadıkları ve estetik açıdan temiz, pürüzsüz bir yüzeye sahip oldukları belirlenmiştir. Anatomi ve klinik eğitiminde, silikon plastinasyon ve polyester plastinasyon yöntemleriyle hazırlanan beyinlerin, formalinle korunmuş beyinlere alternatif olarak veya onlarla birlikte kullanılmasının eğitim kalitesini arttıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Anatomy is regarded as one of the most essential subjects to study in this field of veterinary medicine. In order to properly educate students, well-preserved specimens of the subject matter are required at all times. The rapid growth of the plastination technique in neuroanatomy over the past few years shows that it is one of the most current and important approaches for preserving neurological specimens. The objective of this study was to assess the effectiveness of silicone and polyester plastinated cattle brains for face-to-face and online neuroanatomy education. A total of six cattle heads were collected from a slaughterhouse and transported to Ankara University's department of veterinary anatomy. Three cattle heads were used for polyester plastination, while the other was for silicon plastination. Until they were used for dissection, the heads were stored in cold storage (-18 oC). After the brain was removed via dissection, the four general plastination methods (specimen preparation, dehydration, empregnation, and curing) were used. The plastinated specimens were displayed for students both online and face-to-face. Following practice, students were allowed to fill out a prepared questionnaire. A total of 108 students evaluated the plastinates face-to-face, and 131 students evaluated the plastinates online. The anatomical structure of the whole brain before and after plastination was similar. As per the students' evaluation, the whole brain obtained was odorless and dry; a slight color change and shrinkage were observed. In respect to sliced silicone and polyester plastinated specimens, before and after plastination, the anatomical structure and color of the slices were nearly identical. On the transverse view of plastinated slices, the anatomical details were as obvious as they were on the transverse view of slices before plastination. On plastinated slices, good contrast between the white and gray matter was observed. Not only do these specimens exhibit excellent white and gray matter differentiation, but they are also free of formaldehyde odor and have an aesthetically appealing, clean, smooth surface. In anatomy and clinical education, the brain prepared by silicone plastination and polyester methods can be used as an alternative to or in combination with the formalin-preserved brain.