Sama işleminde boya-ligand bağlı poli (HEMA) nanoyapılarının kullanılabilirliğinin araştırılması
Resarch of availability of dye-ligand incorporated poly(HEMA) nanostructures in bating process
- Tez No: 828489
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Deri Mühendisliği, Biotechnology, Leather Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, deri üretim işlemi basamaklarından birisi olan sama işleminde geleneksel olarak kullanılan enzimlere alternatif olarak sentezlenen boya-ligand bağlı poli 2-Hidroksietil metakrilat (HEMA) nano yapılarının kullanılabilirliği araştırılmıştır. P(HEMA) nanopolimeri sürfektansız emülsiyon polimerizasyon yöntemine göre sentezlendi. P(HEMA) nanopolimerinin reaktif boya gruplarının fibriler olmayan (albümin, globülin) proteinlerin adsorplama özelliğin gösteren Reactive Red 120 boyası ile kovalent modifikasyonu gerçekleştirildi. Nanopolimerlerin karakterizasyonunda SEM, FTIR, Zeta boyut analizi ve yüzey alanı belirlendi. P(HEMA)RR120 ve p(HEMA) nanopolimerlerinin albümin ve globülin proteinlerini adsorpsiyon koşulları farklı ortam şartlarında (zaman, pH, sıcaklık, başlangıç konsantrasyonu, iyon şiddeti) karşılaştırmalı olarak belirlendi. Bunun yanında nanopolimerin desorpsiyon ve tekrar kullanılabilirlik çalışmaları da belirtilmiştir. Sama işlemi için ham deriler tedarik edilmiş, deney ve kontrol gruplarına ayrılmış ve sentezlenen nanopolimer ve tedarik edilen enzimler işlemde kullanılmıştır. Deriler krast işlemine kadar işlenmiş ve derilerin fiziksel ve kimyasal analizlerinin sonuçları karşılaştırmalı olarak belirtilmiştir. Çalışma sonucunda sentezlenen nanopolimer geleneksel olarak kullanılan enzimler ile benzer değerler elde edilmiştir. Bundan dolayı elde edilen verilere göre p(HEMA)RR120 nanopolimerinin sama işleminde kullanılan enzimlere alternatif olarak yenilikçi bir malzeme olan nanopolimerin kullanılabilirliği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the availability of dye ligand incorporated poly(HEMA) nano structures were researched in bating process. P(HEMA) nanopolymer was synthesized according to the non-surfactant emulsion polymerization method. Covalent modification of p(HEMA) nanopolymer with reactive red 120 dye was performed. These nanopolymers were characterized by, FTIR, SEM, zeta size analysis and surface area. After adsorption conditions of p(HEMA)RR120 nanopolymer to albumin and globulin proteins were determined in different ambient conditions; time, pH, temperature, initial concentration and ionic strength. Besides desorption and reusable studies of nanopolymers were performed. P(HEMA)RR120 nanopolymer was used for the adsorption of albumin and globulin in bating process. SDS PAGE, tensile strength, tear strength, shrinkage temperature, colour intensity, SEM, apparent density, chemical oxygen demand, azote, amonnia, chrome content, suspend solid, total dissolved solid, saltness, conductivity and hydroxyproline quantitave were investigated by the specified conditions and methods in the standarts. These result show that albumin and globulin proteins are adsorbed by p(HEMA)RR120 nanopolymer in the bating process; it has been concluded that the innovative material nanopolymer can be used, as an alternative to the enzyme used in bating process.