Eskişehir ve yöresi bazı musci türleri üzerinde faksonomik ve morfolojik çalışmalar
  1. Tez No: 2269
  2. Yazar: ERSİN YÜCEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN TOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
iv ÖZET Yurdumuzun Kara Yosunları (Muscİ) üzerindeki taksa - nomik çalışmalar son dereos azdır. Dünyada 30 000' den fazla türle temsil edilen Kara Yosunlarının Türkiye'deki tür sayısı kesin olarak bilmemektedir* Farklı iklim tiplerinin etkisi altında bulunan ça - lışma alanında; çok zengin bir Kara Yosunu florası vardır. Çalışmada, örneklerin sistematik durumlarının“belirlenmesi için teşhis anahtarları düzenlenmiştir. Bölgede en yaygın olarak ”bulunan türlerin Kvraıaceae. Funariaoeae. Srimmiace- ae, Tortulaceae, Orthotriohaoeae familyalarına ait oldukla ları saptanmıştır. Ayrıca hu örneklerden Oamtotheoium se- riceum. Srimmia pulvinata, Tortula intermedia ile Tortula rural is yurdumuzun birçok bölgesinde doğal yayılış göster diği halde çalışma alanında herhangibir kayda rastlanma - mıştır. ffunaria hygrometriea. Orthotriohum Xyellii. p> s-peoiosum ile 0. stramineum yurdumuzun bazı bölgelerinde yayılış gösterdikleri halde, çalışma alanımızın da içinde bulunduğu 7. oi karede doğal yayılış gösterdiğine ilişkin herhangibir kayda rastlanmamıştır. Bu nedenle söz konusu kare için yeni birer kayıt niteliğindedir. Ayrıoa Tortula subulata ve Tortula muralis. yurdumuzun birçok bölgesi ile çalışma alanında yayılış göstermektedir. Bu ise bizim bulgularımızla uyum göstermektedir. Karasal süksesyonda önemli bir bitki grubu olan a - raştırma bitkilerinin, antiseptik bir madde içerdiği, ay, - rica tallus Larmın bileşiminde bulunan bazı maddelerden ötürü tıpta astringen, diyaforetik, tonik, diüretik olarak da kullanılmaktadır. Kara Yosunlarının en önemli ekonomik özelliklerinden biri de, son yıllarda yurdumuzda da geli - şen çiçekçilik ve seracılık da kullanılmasıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Taksonomic studies on the Turkish mosses are relati vely few. There are more than 30 000 species of mosses in the world, but the number of species found in Turkey are not certainly known. There is a very rich land moss flora in the study areas which are under the control of different types of climate. Some determining keys have“been prepared in or der to determine the systematical positions samples in our studies. It has been found out that the most wides speci es belong to Hypnaceae. ”Punariaoeae. Srimmiaoeae. Tortul a- ceae. Orthotrichaceae families. On the other hand, Camp- tothecium, Qrimmia pulvinata, Tortula intermedia and Tor - tula ruralis of samples show a natural distribution in many parts of Turkey, but no records haven't been seen in our field of study. Although "Ehmaria hygrometrioa. Orth - otrichum Lyellii, 0. speciosum and 0. stramineum show a distribution in some parts of Turkey, no records of them have been seen in the 7'th square. That is why these sam ples are each a new record for that square mentioned above. în addition to this. Tortula subuLata and T. muralis. show a distribution in many parts of Turkey and in the field of study. These plants which are very important in land sue - cession contain an antiseptic substance. Besides, these plants are used as astringen, diaforetic, tonic* diuretic in medicine. One of the most important ecomonical proper ties of land mosses is that they are being used in produc ing flowers and in green houses which has been developed in Turkey during the reeent years.