Modelling and experimental studies of protein purification in an expanded bed adsorption chromatography
Genişletilmiş yatakta adsorpsiyon kromatografisinde protein arıtılmasının modellenmesi ve deneysel çalışması
- Tez No: 82849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLU ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Genişletilmiş yatak adsorbsiyonu ve elusyonu proteinlerin tek adımda temizlenmesi, yakalanması ve arıtılmasını sağlamakta ve ayrıştırma süreçlerindeki akış şemalarım büyük ölçüde basitleştirmektedir. Bu çalışmanın amacı genişletilmiş yatak kromatografisinin adsorpsiyon ve elusyon adımlan için model tanımlamak ve deneysel verilerle bunları karşılaştırmaktır. Modeller katı ve sıvı fazdaki eksen karışunlarımn, laminar sıvı sınırındaki adsorbent partikülleri çevreleyen kütle transfer direncinin, adsorbant partiküllerin içindeki difüsyonel direncinin etkilerini kapsamaktadır. Modeller, laboratuar ölçeğindeki kolonun performansı baz alınarak, ortogonal kolakasyon metodu kullanılarak nümerik olarak çözüldü. Simülasyonlarm sonuçları deneysel gözlemlerle ki burda akış hızı ve kolon çapı değiştirilmiştir, çok yakındır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Expanded bed adsorption (EBA) and elution enables clarification, capture and purification to be achieved in one step and will greatly simplify downstream processing flowsheets of protein purification. The aim of this study is to predict the performance of the adsorption and elution stages in expanded bed chromatography using the models given in literature. The models take into account the effects of axial mixing in the solid and liquid phases, mass transfer resistance in the laminar fluid boundary surrounding an individual adsorbent particle, and diffusional resistance within the adsorbent particle. The models have been solved numerically using eight point orthogonal collocation method. The results of the simulation closely represent experimental observations over the ranges of flow rate, and column diameter used.