Gebelik döneminde optimalite düzeyi ile anne bebek bağlanması ilişkisi
The relationship between optimality level and mother- infantattachment during pregnancy
- Tez No: 828510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu araştırma, gebelik döneminde optimalite düzeyinin anne bebek bağlanmasıyla ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve yöntem: Araştırma analitik-kesitsel tiptedir. T.C. Sağlık Bakanlığı Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini; rutin gebelik izlemlerini yaptırmak üzere 01 Aralık 2021-01 Aralık 2022 tarihleri arasında hastaneye başvuran gebeler oluşturmuştur. Örnekleme evrenden gelişigüzel örnekleme ile seçilen, 20-42 haftalar arasında gebeliği olan, araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan, 75 primipar ve 75 multipar olmak üzere toplam 150 gebe alınmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından literatüre dayalı hazırlanan 'Kişisel Bilgi Formu', 'Optimalite İndeksi Türkiye Vaka Rapor Formu'nun Perinatal Özgeçmiş ve Doğum Öncesi Dönem Optimalite İndeksi bölümleri' ile 'Prenatal Bağlanma Envanteri' kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ile ifade edilmiş; ki-kare, bağımsız gruplarda iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, Mann-Whitney U ve korelasyon analizleri ile test edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların Perinatal Özgeçmiş İndeksi %84,69, doğum öncesi dönem optimalite indeksi %82,75'tir. Perinatal Özgeçmiş İndeksi primiparlarda %88,12 ve multiparlarda %81,25 olup, aralarında istatistiksel açıdan fark saptanmıştır (t=-3,730, p0,05). Perinatal Özgeçmiş İndeksi ile Prenatal Bağlanma Envanteri puanları arasında istatistiksel açıdan tüm katılımcılarda zayıf (r=0,239, p0,05; r=-0,004, p>0,05; r=-0,138, p>0,05). Sonuç: Gebelerin optimalite indekslerinin ve Prenatal Bağlanma Envanteri puan ortalamalarının ölçeklerden alınabilecek en yüksek puana yakındır. Tüm katılımcılarda ve primiparlarda Perinatal Özgeçmiş İndeksi arttıkça Prenatal Bağlanma Envanteri'nden alınan puanlar artmaktadır. Doğum öncesi dönem optimalite indeksi ile Prenatal Bağlanma Envanteri'nden alınan puanları arasında ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to investigate the relationship between the level of optimality during pregnancy and mother-infant attachment. Materials and methods: The study is of analytical-cross-sectional type. It was carried out at the Aydın Women's Birth and Child Diseases Hospital of the Ministry of Health of Turkey. The universe of the study consisted of pregnant women who applied to the hospital for routine pregnancy follow-ups between December 1, 2021 and December 1, 2022. A total of 150 pregnant women, including 75 primiparous and 75 multiparous, who were between 20-42 weeks pregnant and met the inclusion criteria of the study, were selected from the universe by convenience sampling. Data were obtained using the 'Personal Information Form', 'Optimality Index Turkey Case Report Form Perinatal Background and Prenatal Period Optimality Index sections' and 'Prenatal Attachment Inventory' prepared by the researchers based on the literature. The data obtained from the research were expressed with descriptive statistics (number, percentage, average, standard deviation); chi-square, significance test between two averages in independent groups, Mann-Whitney U and correlation analyses were tested. Results: The participants' Perinatal Background Index was 84.69%, and their prenatal period optimality index was 82.75%. The Perinatal Background Index was 88.12% in primiparous women and 81.25% in multiparous women, and a statistically significant difference was found between them (t=-3.730, p0.05). A statistically significant weak (r=0.239, p0.05; r=-0.004, p>0.05; r=-0.138, p>0.05). Conclusion: The average scores of pregnant women's optimality indices and Prenatal Attachment Inventory are close to the highest score that can be obtained from scales. As the Perinatal Background Index increases in all participants and primiparous women, the scores obtained from Prenatal Attachment Inventory increase. There is no relationship between prenatal period optimality index and scores obtained from Prenatal Attachment Inventory.