Gebelik döneminde serum metilarjinin seviyelerinin sıvı kromatografi-tandem kütle spektrometre(LC-MS/MS) metodu ile belirlenmesi
Determination of levels of serum methylarginine in pregnancy with liquid chromatography-tandem mass spectrometry (LC-MS / MS)
  1. Tez No: 499191
  2. Yazar: HATİCE BANU KESKİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ABUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Asimetrik dimetil arjinin (ADMA) klinik tanıda değerlendirilmek maksadıyla üzerinde. araştırmaların devam ettiği, metillenmiş bir arjinin türevidir. ADMA, Nitrik Oksit (NO) sentezini bloke ederek vazospazma ve endotel disfonksiyonuna sebebiyet vermekte ve gebelik döneminde preeklampsi oluşumu ile ilgili risk faktörü olarak kabul edilmektedir Homoarjinin, arjininin homoloğudur ve arjininle yarışarak NOS'ın subsratı olarak görev yapar. Fakat NO üretiminde arjininden daha az etkilidir. Gebelikte erken dönemde ADMA düzeyi yüksek olan kadınlarda ADMA seviyeleri ile endotelyal disfonksiyon arasında ilişki vardır. Gebelik döneminde ADMA seviyesinin ve diğer metilarjinin seviyelerinin nasıl değişkenlik gösterdiği, hastalıkların patogenezini anlamak ve bunları tedavi ile ilişkilendirmek, yeni tedavi protokollerinin geliştirilmesi ve hatta hastalıklar oluşmadan sağlıklı kişilerin risk faktörlerinin elimine edilmesi açısından son derece önemlidir. Bu sebeple çalışmamızda ikili ve dörtlü test istemi yapılan gebe katılımcıların serumlarında metilarjinin seviyelerini belirleyebilmeyi amaçladık. Çalışmaya, toplam 200 gebe kadın dahil edildi. Bu katılımcılar 4'lü test istemi yapılan kontrol grubu (n=50), 4'lü test istemi yapılan riskli grup (n=50), 2'li test istemi yapılan kontrol grubu(n=50) ve 2'li test istemi yapılan riskli grup(n=50) olacak şekilde dört gruba ayrıldı. Her gruba ait serum metilarjinin ve bazı biyokimya testlerinin seviyeleri ölçüldü. Dörtlü ve ikili test istemi yapılan riskli gruplardaki bireylerde serum homoarjinin seviyeleri bu grupların kontrollerine göre anlamlı derecede düşüktü. (sırasıyla p=0.001, p= 0.001) ve en düşük homoarjinin seviyelerinin ikili test istemi yapılan riskli gruba [0.91(0.45- 2.71)] ait olduğu görüldü. Gruplarda HArg seviyeleri yaş parametresi (r= -0.295**, p=0.000) ve serum İnhibin-A seviyeleri ile( r= -0.288**, p=0.005) güçlü negatif bir korelasyon gösterirken ,serum ADMA seviyeleri (r= 0.309**, p=0.000) ile güçlü pozitif bir korelasyon gösterdi. Ayrıca arjinin (r= 0.471**, p=0.000) ve total metilarjininler (r= 0.476**, p=0.000) ile de arasında güçlü pozitif bir korelasyon söz konusuydu. Dörtlü test istemi yapılan kontrol grubunda serum ADMA seviyeleri [0.13(0.02- 0.44)], dörtlü test istemi yapılan riskli gruba [0.06(0.02- 0.17)] ve ikili test istemi yapılan riskli gruba [0.09(0.03-0.24)] göre sırasıyla anlamlı derecede yüksek bulundu (p= 0.000, p= 0.038). İkili test istemi yapılan kontrol grubunda riskli gruptan daha yüksek serum ADMA düzeyleri bulunmasına rağmen aradaki fark istatiksel olarak anlamlı değildi (p= 0.080). Tüm gruplar arasında en yüksek ADMA seviyelerinin dörtlü test istemi yapılan kontrol grubuna ait olduğu görüldü [0.13(0.02- 0.44)]. Serum ADMA seviyeleri serum İnhibin-A seviyeleri (r= -0.352**, p=0.001) ile güçlü negatif bir korelasyon gösterirken, serum HCG seviyeleri (r= -0.261**, p=0.012) zayıf negatif bir korelasyon gösterdi. Normal gebelik sırasında düşük serum maternal ADMA ve L-arjinin konsantrasyonu gibi gebelikle ilgili metabolik değişikliklerin endotel fonksiyonu düzenleyemeyebileceği düşünmekteyiz. Preeklampsi dışında serum ADMA düzeyi iyi bir belirteç olarak kullanılamayabilir. Homoarjinin serum seviyelerinin gebe kadınlardaki düzeyleri açısından literatürde bir boşluk olduğu görülmektedir. Gebelikte yüksek risk altındaki kadınların erken dönemde belirlenmesinde homoarjinin yeni bir risk markırı olarak ortaya çıkabilir.
Özet (Çeviri)
Asymmetric dimethyl arginine (ADMA) is a derivative of a methylated arginine that continues to be studied for use in clinical diagnosis. Nitric oxide synthase synthesizes NO from L-arginine. ADMA inhibits nitric oxide (NO) synthesis and causes vasospasm and endothelial .dysfunction and it is considered as a risk factor for the occurrence of preeclampsia during pregnancy. Homo arginine is the homologous of arginine and serves as a subsrat of NOS, competing with arginine. But it is less effective than arginine in NO production. There is a relationship between ADMA level and endothelial dysfunction in women with high ADMA levels in early stage in pregnancy. How the levels of ADMA and other methlyarginines vary during pregnancy and related diseases, to understand pathogenesis of diseases and to associate them with treatment are extremely important in terms of the development of new treatment protocols and even the elimination of risk factors for healthy persons and as a subject that needs to be investigated. Due to thıs reason we aimed to determine the levels of the methlyarginine levels in the serum of pregnant participants who were subjected to binary- quad test in our study In this study, a total of 200 pregnancy woman were enrolled. These individuals were divided into four groups as the control group with quadruple test (n=50), high risk group with quadruple test (n=50), control group with binary test (n=50) and high risk group with binary test (n=50). In each group, serum methylarginine levels and some of biochemical tests were measured. Serum homoarginine levels were significantly lower (p = 0.001, p = 0.001, respectively) in the subjects high risk groups with in the quadruple and binary test than in the controls of these groups and the lowest homoarginine levels were found to belong to the high risk group [0.91 (0.45-2.71)] with binary test. While serum homorgininne levels showed a strong negative relationship with parameter of age (r= -0.295**, p=0.000) and serum inhibin A levels ( r= -0.288**, p=0.005) there was a strong positive correlation with serum ADMA levels (r= 0.309**, p=0.000). There was also a strong positive correlation between serum homoarginine and arginine levels (r= -0.352**, p=0.001) and total methylarginines levels (r= 0.476** , p= 0.000). In the control group with quadruple test serum ADMA values [0.13(0.02- 0.44)], were significantly higher than ( p= 0.000, p= 0.038, respectively) high risk group with quadruple test [0.06(0.02- 0.17)] and high risk group with binary test [0.09(0.03-0.24)]. Although there was a higher serum ADMA levels in the control group with binary test than high risk group the difference was not statistically significant (p = 0.080). The highest ADMA levels among all groups were found to belong to the control group with quadruple test [0.13 (0.02-0.44)]. While serum ADMA levels showed a strong negative correlation with serum inhibin A (r= -0.352**, p=0.001) there was weak negative correlation with serum HCG levels (r= -0.261**, p=0.012). We think that pregnancy-related metabolic changes such as low serum maternal ADMA and L-arginine concentration during normal pregnancy may not regulate endothelial function. Serum ADMA levels other than preeclampsia may not be a good indicator. It seems that there is a gap in the literatüre regarding the serum levels of homoarginine in pregnant women. Homoarginine may emerge as a new risk marker when women at high risk are identified early stage in pregnancy.