Gebe kadınlarda beslenme bilgi düzeyinin OMEGA-3 ve OMEGA-6 tüketimi üzerine etkisi
The effect of nutritional knowledge level on OMEGA-3 and OMEGA-6 consumption in pregnant women
- Tez No: 769033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ÖNGÜN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gebelik döneminde omega-3 ve omega-6 tüketimi ile beslenme bilgisi, gebe ve fetüs sağlığı için önem taşımaktadır. Bu araştırma, gebe kadınlarda beslenme bilgi düzeyinin omega-3 ve omega-6 tüketimi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla özel bir klinikte yürütülmüştür. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanmış olan sorular, antropometrik ölçümler ve üç günlük besin tüketim kaydından oluşan anket formu ile Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (YETBİD) kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Yaş ortalaması 32,24±5,32 yıl olan 106 gönüllü gebe kadının katılımı ile gerçekleştirilen araştırmanın sonucunda, YETBİD puanlarına göre gebelerin %52,8'inin besin tercihi, %47,2'sinin temel beslenme bilgisi orta düzeyde bulunmuştur. Gebelerin günlük ortalama omega-3 tüketimleri 3,07±1,56 g, omega-6 tüketimleri 13,45±5,59 g ve omega 3/omega 6 oranı 1/4 olarak bulunmuştur. YETBİD ile omega-3 ve omega-6 tüketimi arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Consumption of omega-3 and omega-6 during pregnancy and nutritional information are significant for pregnant and fetal health. This research was carried out in a private clinic to determine the effect of nutritional knowledge level on omega-3 and omega-6 consumption in pregnant women. The data of the study were collected by face-to-face interview technique using the questions prepared by the researcher, anthropometric measurements, a questionnaire consisting of a three-day food consumption record and the Nutrition Knowledge Level Scale for Adults (YETBİD). As a result of the research conducted with the participation of 106 volunteer pregnant women with a mean of age of 32,24±5,32 years, %52,8 of the pregnant women preferred food according to their YETBİD scores, while %47,2 had a medium level of basic nutrition knowledge. Average daily omega-3 consumption of pregnant women was 3,07±1,56 g, omega-6 consumption was 13,45±5,59 g and omega 3/omega 6 ratio was 1/4. No significant relationship was found between YETBİD with consumption of omega-3 and omega-6 (p>0,05).