Work baloncing in multi product multi placement machine PCB monufacturing environments
Çoklu ürünlü çoklu yerleştirme makinalı BDK üretim ortamlarında iş dengelenmesi
  1. Tez No: 82853
  2. Yazar: SABİH ÇETİN ALPAYÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, tipik bir baskılı devre kartı imalat ortamında karşılaşılan, kartlar üzerinde yer alacak devre elemanlarının imalatta kullanılacak makinalara atanması problemi ele alınmıştır. İlk aşamada, imalat ortamının iki özdeş makinadan oluştuğu varsayılmıştır. Çalışmanın ilerleyen aşamalarında, özdeş olmayan makina karakteristikleri ve makinalara devre elemanı atanması ile ilgili sınırlamalar gözönüne alınarak daha gerçekçi problemler elde edilmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise, üç özdeş makinadan oluşan bir imalat ortamı gözönüne alınmışür. Yukarıda bahsedilen tüm durumlar için, problem ortamı iki yaklaşımla modellenmiştir: Modellerden biri, makinalann kullanılamadığı zaman aralıklarının toplamını enküçüklemeyi, diğeri ise sistemin üretim hızını enbüyüklemeyi amaçlamaktadır. Her iki model, GAMS eniyileme yazılımı ile pekin olarak çözülmüştür. Buna ek olarak, sistemin üretim hızını enbüyüklemeyi amaçlayan model, Ben-Arieh ve Dror tarafından geliştirilen bir yaklaşık çözüm yöntemiyle de çözülmüştür. Kurulan modellerin ve çözüm yöntemlerinin başarımı iki ayrı tipte problem takımı kullanılarak incelenmiştir: Birinci tip problem takımları, çeşitli karakteristiklere sahip imalat ortamlarım temsil edecek şekilde rassal olarak üretilmiştir. İkinci tipe dahil olan problem takımı ise gerçek bir baskılı devre kartı imalat ortamından alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a typical PCB manufacturing environment is considered within the context of component-to-machine allocation problem. The problem environment is basically assumed to be consisting of two identical machines. Assumptions about honidentical machine characteristics and constraints on the number of component types that can be allocated to one machine have also been made in order to provide more realistic problems to deal with. In the final phase, a PCB assembly environment consisting of three identical machines is considered. In all the cases, the problem environment is modeled in two ways: One of the models assumed a lot production environment, where minimizing the total idleness is the main objective. The other one assumed a cyclic production environment, where maximizing the throughput is primarily considered. Both models are solved optimally with the GAMS optimization package. Additionally, the mathematical model for throughput maximization has been solved heuristically with the heuristic procedure proposed by Ben- Arieh and Dror. The performance of the models and the heuristic procedures have been investigated based on two types of problem sets: Problem sets of the first type include artificially generated problems to highlight various production environment characteristics. The problem set of the second type has been obtained from a real PCB manufacturing environment.