The impact of segregation on the subversion of the city: A case study of Aleppo
Ayrımcılığın şehrine altüst olmanın etkisi: Halep'in bir araştırma örneği
- Tez No: 828554
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÇETİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ayrımcılık, ırk, etnisite, din, sosyoekonomik durum veya diğer faktörlere dayalı olarak çeşitli grupların ayrılması veya dışlanması ile karakterize edilen çok yönlü bir sosyal olgudur. Kentsel ayrımcılık, ayrımcılığın en önemli özelliklerinden biridir ve bir grup insanın toplumdan, hizmetlerin kullanımından, kamusal etkinliklerden ve hatta iş ve eğitim fırsatlarından dışlanması sorunudur. Bazı şehirler, sosyoekonomik farklılıklar tarafından ayrılmış olup, kentsel politikalar ayrımcılık sorununun önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu tez, ayrımcılığın tarihsel gelişimini, yer ve zaman açısından nasıl geliştiğini ve toplumlardaki uygulama şeklini incelemektedir. Tez, ayrımcılığın teorik temellerini keşfeden bir analiz sunmakta, hükümet politikalarının yaygınlığı üzerindeki etkisini değerlendirmekte ve çağdaş toplumlardaki sosyal ve kültürel yönlerini araştırmaktadır. Ayrıca, bu tez, Halep şehrindeki kentsel planlamanın tarih boyunca oluşumunu ve gelişimini ve tarihi şehrin oluşumlarına aykırı olan planların uygulanmasını incelemekte ve mahalle düzeyindeki sosyoekonomik sınıf ayrımlarına yol açmıştır. Tez, şehirdeki sosyoekonomik bölünmeleri değerlendirmeye ve bu bölünmelerin iç savaş ve çatışma bölgelerinin yoğunlaşmasındaki rolünü odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Segregation is a multifaceted social phenomenon characterized by the separation or exclusion of various groups based on race, ethnicity, religion, socioeconomic status, or other factors. Urban segregation is one of the most critical features of cities where segregation is a problem when a group of people is excluded from society and the use of services, public activities, and even job and education opportunities. Some cities are separated by socioeconomic differences where urban policies are a significant part of the problem of segregation. This thesis reviews the history of segregation through the ages, how it developed according to place and time, and the nature of its application in societies. This thesis provides analysis of segregation, encompassing an exploration of its theoretical underpinnings, an assessment of the impact of government policies on its prevalence, and an investigation into its social and cultural aspects in contemporary societies. This thesis reviews the formation and development of urban planning in the city of Aleppo throughout history and the implementation of plans that contradict the formations of the historic city, which led to socio-economic class divisions at the neighbourhood level. The thesis focused on assessing the socio-economic divisions in the city and its role in the civil war and the concentration of conflict areas.