Theory of generating functions and their application
Doğuran fonksiyonlar teorisi ve bu fonksiyonların uygulamaları
- Tez No: 82858
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
'Doğuran fonksiyonlar' Kombinatorik Analiz ve Sayılar Teorisinde karşılaşılan sayma problemlerinin çözümünde etkili bir rol oynarlar. Sayma problemleri sonlu bir kümeden belirli özellikleri taşıyan elemanları kaç farklı şekilde seçebileceğimizi hesapla mamız gerektiğinde karşımıza çıkar. Bu durumda, doğuran fonksiyonların uygula maları kümenin elemanlarıyla bir serinin terimlerinin çarpımı arasında bir ilişki bul maktan ibarettir. Bu yolla sayma problemlerinin çözümü bu serilerin çarpımına ilişkin uygun bir metod bulmaya indirgenir. Ayrıca doğuran fonksiyonlar Graf Teorisinde belirli özelliklere sahip grafiarın sayılmasında etkili olarak kullanılır. Sayüar Teorisinde ise bazı özdeşlikler doğuran fonksiyonlar yardımıyla ispatlanır. Bu tezde doğuran fonksiyonların yukarıda belirtilen konulardaki kulammlarmı anlamaya çalıştık. Bu amaçla Tamsayıların Gruplanması ve Stirling Sayıları ile ilgili bir çok özdeşliği sunduk.
Özet (Çeviri)
The generating functions are important instruments for solving enumerative problems in combinatorial analysis and in number theory. Enumerative problems arise when we need to be explicit about the number of ways of choosing particular elements from a finite set. The application of generating functions in this situation consists of establishing a correspondence between the elements of the set and the terms of the products of some series; the solution of enumerative problem is reduced, in fact, to finding a suitable method for the multiplication of these series. The method of generating functions can be effectively applied to enumerative problems of graph theory, that is, problems arising when counting graphs with specific properties. In number theory, the generating functions can be used to prove some identities. In this thesis, we try to understand the benefits of the generating functions and discuss many identities that come from 'Partitions of Integers', and 'Stirling Numbers'. We shall show how we can easily prove these identities by using generating functions.