Pedal tekniği antrenman protokolünün fonksiyonel eşik güç test parametreleri ve alt ekstremite izokinetik kuvveti üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of pedal technique training protocol on functional threshold power test parameters and lower extremity isokinetic strength
  1. Tez No: 828618
  2. Yazar: ALİYE BÜYÜKERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CAN GÖKSU, DOÇ. DR. MILAIM BERISHA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, pedal tekniği geliştirme antrenman protokolünün, fonksiyonel eşik güç, alt ekstremite diz izokinetik kuvveti ve sağ-sol diz kuvvet oran farklılıkları üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya yol bisikletinde gençler kategorisinde 15-17 yaş arasında bulunan 24 erkek sporcu gönüllü olarak katıldı. Araştırma kapsamında katılımcılara boy, vücut ağırlığı, vücut yağ oranı ölçümleri ile, fonksiyonel eşik güç, pedal analizi testi ve alt ekstremite diz kuvvet ölçümleri ön ve test olarak yapıldı. Çalışma kapsamında sporculara sekiz hafta boyunca haftada iki gün pedal tekniği geliştirici antrenman programı uygulandı. Bu ölçüm, hesaplama ve testler sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel analizleri yapıldı. Kontrol ile deney gruplar arasında, ön ile son test farklılıkların hesaplanması İki Yönlü Tekrarlı Ölçümlerde ANOVA analizi uygulandı ve değişkenlerdeki sağ-sol asimetri seviyesisin azalması-artması, ön-son testlerde paıred samples T test analizi uygulandı. Araştırmanın bulguları incelendiğinde, pedal tekniği antrenman uygulaması yapılmayan kontrol grubunda, ön ve son testlerde 60o/sn, 180o/sn ve 300o/sn diz ekstansiyon ve fleksiyon sağ ve sol bacak zirve kuvvet değerlerinde istatistiksel olarak bir fark tespit edilmediği gözlemlenirken, antrenman uygulaması yapılan grupta 60o/sn, 180o/sn açısal hızların sağ ve sol bacak zirve kuvvet değerlerinde iyileşme olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Alt ekstremite diz kuvvetine ilişkin veriler, pedal tekniği antrenman prokolünün 180o/sn açısal hızda diz ekstansiyon ve fleksiyon kuvvetini artırmada etkili olduğu, ancak 60o/sn ve 300o/sn açısal hızlar üzerinde benzer bir etkinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Aynı şekilde uygulanan antrenmanın fonksiyonel eşik güç, pedal asimetri oranı ve sağ-sol pedal güç ortalamaları üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı ve deney grubu ile kontrol grubu arasında herhangi bir fark yaratmadığı sonucuna ulaşılmıştır (p>0,05). Sonuç olarak, araştırmada elde edilen bulgular ışığında ön testlerde tespit edilen kuvvet oran farklılıklarının son testlerde azalmasıyla, pedal çevirme tekniği protokolünün, alt ekstremite izokinetik kuvveti üzerinde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of a pedaling technique development training protocol on functional threshold power, lower extremity knee isokinetic strength and right-left knee strength ratio differences. Twenty-three male athletes with an average age of 15-17 years in the youth category of road cycling participated in the study voluntarily. Within the scope of the study, height, body weight, body fat ratio measurements, functional threshold power, pedal analysis test and lower extremity knee strength measurements were performed as pre-test and test. Within the scope of the study, a training program to improve pedal technique was applied to the athletes two days a week for eight weeks. The data obtained as a result of these measurements, calculations and tests were statistically analyzed. Two-way repeated measures ANOVA analysis was applied to calculate the differences between the control and experimental groups in the pre and post-test, and paired samples T test analysis was applied in the pre-post tests for the decrease-increase in the level of right-left asymmetry in the variables. When the findings of the study were examined, it was observed that there was no statistically significant difference in 60o/sec, 180o/sec and 300o/sec knee extension and flexion right and left leg peak strength values in the control group without pedaling technique training, while it was concluded that there was an improvement in the right and left leg peak strength values of 60o/sec, 180o/sec angular velocities in the training group. Data on lower extremity knee strength showed that the pedal technique training protocol was effective in increasing knee extension and flexion strength at 180o/sec angular velocity, but there was no similar effect on 60o/sec and 300o/sec angular velocities. Likewise, it was concluded that the training did not have a significant effect on functional threshold power, pedal asymmetry ratio and right-left pedal power averages and did not create any difference between the experimental group and the control group. In conclusion, in the light of the findings obtained in the study, it can be said that the pedaling technique protocol is effective on lower extremity isokinetic strength, as the strength ratio differences detected in the pre-tests decreased in the post-tests.