Üç boyutlu baskı teknolojisi kullanılarak oluşturulan scalp fantomunda lateral foton elektron ve volümetrik ark tedavi modellerinin farklı dozimetrik yöntemler aracılığıyla değerlendirilmesi
Evalution of diferent dosimetric methods of lateral photon electron and volumetric arc treatment models in scalp phantom created using three dimensional printig technology
- Tez No: 828617
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTUNÇ ATEŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Beyin ve kritik organları koruyarak; hedefte reçetelen dozun homojen dağılımı TSI' da temel amaçtır. Hedefin düzensiz, konkav ve karmaşık geometrik yapısından doğan teknik zorluklar, lezyonların bolus ve immobilizasyon gerekliliğinden dolayı karmaşık hale gelen radyoterapide, kritik organları koruyarak hedef hacme istenilen dozu verebilmek için LPE ve VMAT planlama teknikleri uygulanmıştır. Çalışmaya uygun seçilen 11 hastanın kranyum yarıçaplarının ortalaması alınarak 3 boyutlu yazıcıda fantom baskısı alınmıştır. Hazırlanan fantom üzerinde kritik organlara OSL ve MOSFET dozimetreler yerleştirilerek ışınlanmıştır. Yaptığımız çalışmada kritik organ dozları istatistiksel olarak anlamlı biçimde LPE planlarında VMAT planlarına göre avantajlı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Homogeneous distribution of the prescribed dose at the target while protecting the brain and critical organs in TSI is the main purpose. The technical challenges arising from the irregular, concave, and complex geometric structure of the target, as well as the complexity introduced by bolus and immobilization requirements of lesions in radiotherapy, have led to the implementation of LPE and VMAT planning techniques to deliver the desired dose to the target volume while sparing critical organs. The average cranial radius of 11 selected patients suitable for the study was taken, and a 3D printer was used to create a phantom. OSL and MOSFET dosimeters were placed on the prepared phantom and irradiated to measure the dose to critical organs.