ADAMTS-13'ün Behçet hastalarında tromboz gelişimindeki rolünün araştırılması
Investigation of the role of ADAMTS-13 in the development of thrombosis in Behçet's patients
  1. Tez No: 828619
  2. Yazar: NİLÜFER BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞATAY TAŞKAPAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Behçet hastalığının vasküler tutulumunda, inflamasyon, tromboz ve koagülasyon süreçlerini bir arada değerlendirip, hastaların ilaç kullanım durumlarını inceleyerek, bu süreçlerde etkisi olabilecek parametrelerin serum düzeylerini belirlemek, bu parametrelerin vasküler tutulum ve hastalık aktivitesini belirlemedeki rolünü araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Çalışmaya 60'ı aktif dönemde ve 32'si vasküler tutulum öyküsüne sahip 98 Behçet hastası ile 50 gönüllü sağlıklı kişi dahil edilmiştir. Katılımcılardan alınan kanlar santrifüj edilip serum ve plazmalar -80°C'de dondurularak analiz gününe kadar saklanmıştır. Serum ADAMTS-13 ve Lp(a) düzeyleri ELISA yöntemiyle; D-dimer, fibrinojen, vWF düzeyleri immunotürbidimetrik yöntemle; IL-6 ve HCY düzeyi elektrokemilüminesans yöntemle; hs-CRP düzeyleri nefelometrik yöntemle; vitamin D düzeyleri ise LC-MS/MS yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular: Behçet hastalarında ADAMTS-13, Lp(a), HCY, hs-CRP düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek, vitamin D düzeyleri ise anlamlı olarak daha düşük bulunmuştır; ADAMTS-13 düzeyi aktif dönemde olan hastalarda remisyon döneminde olan hastalara göre anlamlı olarak daha düşükken fibrinojen ve hs-CRP aktif dönemde olan hastalarda remisyon döenmindeki hastalara göre daha yüksek bulunmuştur; steroid kullanan hastaların ADAMTS-13 düzeyleri steroid kullanmayan hastalara göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Behçet hastalarında ADAMTS-13 düzeyi ile hs-CRP arasında anlamlı negatif ilişki bulunmuştur. Sonuç: Sonuçlarımız ADAMTS-13 düzeylerinin hastalık aktivitesini yansıtmada gösterge olabileceğini göstermiştir. Ayrıca steroid kullanımının ADAMTS-13 düzeylerini artırmada etkili olduğu ve ADAMTS-13 düzeylerinin yüksekliğinin antiinflamatuvar etkide de rolü olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to evaluate the inflammation, thrombosis and coagulation processes together in the vascular involvement of Behçet's disease, to examine the drug use status of the patients, to determine the serum levels of the parameters that we think may have an impact on these processes, and to investigate the role of these parameters in determining vascular involvement and disease activity. Material and Method: 98 Behçet's patients and 50 healthy volunteers were included in the study. 60 of 98 patients are in the active phase of the disease and 32 have a history of vascular involvement. After venous blood was collected from the participants and the blood was centrifuged, serum and plasma were frozen at -80°C and stored until the day of analysis. Serum ADAMTS-13 and Lp(a) levels by ELISA method; D-dimer, fibrinogen, vWF levels were determined by immunoturbidimetric method; IL-6 and HCY levels by electrochemiluminescence method; hs-CRP levels by nephelometric method; Vitamin D levels were analyzed by LC-MS/MS method. Results: ADAMTS-13, Lp(a), HCY, hs-CRP levels were found to be significantly higher and vitamin D levels were significantly lower in Behçet's patients than in the control group; while ADAMTS-13 levels were significantly lower in patients in the active period than in patients in the remission period, fibrinogen and hs-CRP were found to be higher in patients in the active period than in patients in the remission period; ADAMTS-13 levels of patients using steroids were found to be significantly higher than patients not using steroids. According to the correlation analysis, a significant negative relationship was found between ADAMTS-13 level and hs-CRP in Behçet's patients. Conclusion: Our results showed that ADAMTS-13 levels may be an indicator of disease activity. It has also been observed that steroid use is effective in increasing ADAMTS-13 levels and that high ADAMTS-13 levels may also play a role in the anti-inflammatory effect.