Ratlarda dikloro-[1,3-dialkibenzimidazol-2-iliden] trietilfosfinplatin (ıı) ile oluşturulan deneysel akut böbrek hasarında H2S donörü nahs ve kükürtlü kayısının koruyucu etkinliğinin araştırılması
Investigation of the protective effectiveness of H2S donor nahs and sulfur apricot in experimental acute renal damage induced by dichloro-[1,3-dialkibenzimidazole-2-i̇lidene] triethylphosphineplatin (ii) in rats
- Tez No: 828620
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BATÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ratlarda Dikloro-[1,3-dialkibenzimidazol-2-iliden] trietilfosfinplatin (II) ile oluşturulan deneysel akut böbrek hasarında H2S donörü NaHS ve kükürtlü kuru kayısı koruyucu etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal-Metot: Çalışmamızda 40 Adet 250-350 gr ağırlığında olan 3-5 aylık erişkin erkek Wistar albino rat kullanıldı. Çalışma grupları; Kontrol grubu (n= 10), Platin kompleksi grubu(n=10), Platin kompleksi + Kükürtlü kayısı grubu (n=10) ve Platin kompleksi + NaHS grubu (n=10) olarak belirlendi. SOD, CSE, GPx, CAT, enzimlerin aktiviteleriyle GSH, GSSG ve MDA düzeyleri spektrofotometrik yöntemler kullanılarak manuel olarak ölçüldü. Üre, kreatinin, Na, K, Cl, Ca, ALT, AST düzeyleri kan serumunda biyokimya otoanalizörü (Abbott C 16000) yardımıyla kit kullanılarak ölçüldü. Kan antiplatelet aktivite ölçümü Chrono Log Antiplatelet Analyzer 200 sistemi kullanılarak epinefrin ve kollajen kiti yardımıyla ölçüldü. Histopatolojik değerlendirmeler İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji Embriyoloji A.B.D. tarafından gerçekleştirildi. Formaldehit içerisinde saklanan böbrek dokuları Hematoksilen&Eozin boyama sonrası histolojik incelemeye tabi tutuldu. Deneyde Dikloro-[1,3-dialkibenzimidazol-2-iliden] trietilfosfinplatin (II) platin kompleksi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the protective efficacy of H2S donor NaHS and sulphurous dried apricots in experimental acute kidney injury induced by Dichloro-[1.3-dialkibenzimidazole-2-ylidene] triethylphosphineplatin (II) in rats. Material and method: In our study 40 Male Wistar albino rats weighing 250-350 g 3-5 months old, were used. Working groups: Control group (n=10), Platinum complex group (n=10), Platinum complex + Sulfur apricot group (n=10) and, Platinum complex + NaHS group (n=10). CSE, SOD, CAT, GPx enzyme activities and GSH, GSSG and MDA levels were measured manually using spectrophotometric methods. Urea, creatinine, Na, K, Cl, Ca, ALT, AST levels were measured in blood serum using the kit with the help of a biochemistry autoanalyzer (Abbott C 16000). Blood antiplatelet activity measurement was measured using the Chrono Log Antiplatelet Analyzer 200 system with the help of epinephrine and collagen kit. Histopathological evaluations İnönü University Faculty of Medicine Histology Embryology Dept. carried out by Kidney tissues stored in formaldehyde were subjected to histological examination after Hematoxylin&Eosin staining.