Sandy soil improvement by using recycled eco-friendly material
- Tez No: 828638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Irak'taki toprak çeşitlidir, kuzey Irak'taki toprak merkezdekinden farklıdır ve güney. Irak'ın büyük bir kısmı kuru ve kırılgan olan kumlu toprakla kaplıdır. İnşa etmek böyle bir toprakta iyileştirilmelidir. Yağ türevleri, polimerler gibi katkı maddelerinin kullanımı ve Toprağın iyileştirilmesindeki kimyasallar çevreye zarar veriyor, sonuç olarak dünya son zamanlarda çevreyi kullanarak toprağı iyileştirme ve güçlendirme eğilimindeydi ve sürdürülebilir kaynaklar Bu araştırmanın amacı çevre dostu ürünler kullanmaktır. Irak'taki kumlu toprakların mühendislik özelliklerini iyileştirmek için geri dönüştürülmüş malzemeler. Jüt lifleri çevreye duyarlı oldukları için bu çalışmada katkı maddesi olarak kullanılmıştır. Sürdürülebilir malzeme Jüt lifleri bu çalışmada iki yöntemde (ODFS ve RDFS) kullanılmıştır. kumlu toprakları iyileştirmedeki etkinliklerinin olasılığını ve miktarını araştırmak. Sonuçlar, toprağa jüt lifleri eklemenin mühendisliğini geliştirdiğini gösterdi. özelliklerini önemli ölçüde azaltır ve oturmayı azaltır. Çalışma aynı zamanda jüt liflerinin kullanıldığını gösterdi. tabakalar (ODFS), lifleri toprakla karıştırmaktan (RDFS) daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
The soil in Iraq is diverse, with the soil in northern Iraq differing from that in the centre and south. Large portions of Iraq are covered in sandy soil, which is dry and fragile. To construct on such soil, it must be improved. The use of additives such as oil derivatives, polymers, and chemicals in soil enhancement is damaging to the environment as a result, the world has recently tended to upgrade and reinforced the soil using environmentally and sustainable resources. The objective of this research is to use environmentally friendly recycled materials to improve the engineering properties of sandy soils in Iraq. Jute fibers were employed as an additive in this study since they are considered an environmentally and sustainable material Jute fibers were utilized in this study in two methods (ODFS and RDFS) to investigate the possibility and the amount of their effectiveness in improving sandy soils. The results demonstrated that adding jute fibers to the soil improved its engineering properties significantly and reduces settlement. The study also showed using jute fibers as sheets (ODFS) is more effective than mixing the fibers with the soil (RDFS).