Emotions and charitable donations to Syrian refugees
Duygular ve Suriyeli mültecilere yapılan hayırsever bağışlar
  1. Tez No: 828637
  2. Yazar: NİHAN ALBAYRAK AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANNA ZAGEFKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Royal Holloway University of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Önceki araştırmalar, bağışlara giden duygusal yolların önemini vurgulamaktadır. Ancak, olumsuz duyguların olumlu etkilerine ilişkin çalışmalar azdır. Dolayısıyla; bu araştırma, hem bağışçıların duygularını hem de mağdurların ve yetkililerin duygularını dikkate alarak öfke ve üzüntünün Suriyeli mültecilere bağış yapma isteği üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Bağışçıların üzülmek yerine kızgın hissettiklerinde (H1), mağdurlar ve yetkililer üzgün olmaktan çok kızgın olarak algılandığında (H2) ve bağışçıların duyguları ile mağdurların ve yetkililerin duyguları arasında bir uyum olduğunda bağış yapma isteğinin önemli ölçüde artacağı varsayılmıştır (H3). Ayrıca algılanan mağdur suçlaması ve algılanan yardım etme sorumluluğunun bağışçı duyguları ile bağış yapma isteği arasındaki ilişkiye aracılık edeceği öne sürülmüştür (H4). İki duygusal manipülasyon ile, 325 katılımcı altı gruba ayrılmıştır (4 deney ve 2 kontrol). İlk başta, katılımcılar ya kızgın ya da üzgün bir anıyı (deneysel gruplar) tanımlamışlardır ya da hiçbir şey yapmamışlardır (kontrol grubu). Ardından, Suriyeli mültecilerin durumlarıyla ilgili bir öykünün öfkeli ya da hüzünlü versiyonunu okumaları istenmiştir. Her iki manipülasyon da başarılı olmasına rağmen, sonuçlar hipotezlerin hiçbiri için herhangi bir anlamlılık göstermedi. Daha ileri analizler ise, ortalamaların ikinci ve üçüncü hipotezler için beklenen yönde olduğunu göstermiştir. Bu sonuçların olası nedenleri tartışılmış ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur. Bulgular, gerçek dünya ortamlarındaki pratik çıkarımları açısından da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Previous research highlights the importance of emotional routes to donations. However, studies regarding the positive impacts of negative emotions are sparse. This research, therefore, aimed to examine the effects of anger and sadness on willingness to donate to Syrian refugees, by considering both the emotions of donors and the emotions of victims and authority. It was hypothesized that willingness to donate will significantly increase when donors feel angry rather than sad (H1), when victims and authority are perceived as angry rather than sad (H2), and when there is a fit between the emotions of donors and those of victims and authority (H3). It was further proposed that perceived victim blame and perceived responsibility to help will mediate the relationship between donor emotions and willingness to donate (H4). Two emotional manipulations crossed 325 participants into six groups (4 experimental and 2 control). At first, participants described either an angry or a sad memory (experimental condition) or did not do anything (control condition). Then, they were asked to read either the angry or the sad version of a vignette about the situation of Syrian refugees. Although both manipulations were successful, results did not show any significance for any of the hypotheses. Further analyses demonstrated that means were in the expected direction for the second and third hypotheses. Possible reasons for these outcomes were discussed and suggestions were made for future research. Findings were also evaluated for their practical implications in the real-world settings.